Author Topic: Η αντίδραση είναι μονόδρομος  (Read 8308 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Άκης

  • Guest
Καλησπέρα και από μένα
Σαν νέο μέλος θα καταθέσω την δικιά μου εμπειρία από το δικό μου χώρο εργασίας
Ανήκω στην μειοψηφική ομάδα των μη καπνιστών. Μετά από την αδιαπραγμάτευτη και άκαμπτη στάση μου απέκτησα το δικό μου γραφείο, απομονωμένος από τους υπόλοιπους. Αλλά η θέση μου στην εταιρία είναι αρκετά σημαντική και έτσι "υποχώρησαν" στις απαιτήσεις μου. Τι γίνεται όμως με τους περισσότερους εργαζόμενους που είτε τα αφεντικά τους καπνίζουν ή η πλειοψηφία των συναδέρφων τους; Κατά την γνώμη μου πρέπει να κοινοποιούν προς κάθε κατεύθυνση ότι τους ενοχλεί ο καπνός και στο κάτω-κάτω κάνει αντιπαραγωγική την εργασία τους. Τέλος συνασπιζόμενοι μαζί με άλλους αν υπάρχουν, πρέπει συλλογικά να διεκδικήσουν το δικαίωμα τους για καθαρό αέρα. Δεν είναι ανάγκη να μαλώσει κανείς για να υποστηρίξει τα αυτονόητα. Αλλά η μη αντίδραση είναι μεγάλο λάθος γιατί οι καπνιστές συνεχίζουν να αντιλαμβάνονται την συνήθειά τους σαν φυσιολογική, κάτι που και τους ίδιους βλάπτει.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: Η αντίδραση είναι μονόδρομος
« Reply #1 on: 02 Feb, 2007, 10:53:22 »
Άκη,

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ιδιαίτερα σοβαρό και δύσκολα να γίνει κάτι χωρίς αυτό που λες: αντίδραση. Πολύ χρήσιμες βρίσκω τις συμβουλές του Μάρκου που θα βρεις και εδώ (αντιγραφή των μηνημάτων του από το παλιό φόρουμ):

http://www.nonsmokersclub.com/forum/index.php?board=6.0