Γενικά > Γενική συζήτηση

Πόση «ευφυΐα» κρύβεται σε αποφάσεις σαν το ξεκίνημα του καπνίσματος;

(1/4) > >>

freedom:

--- Quote from: spiros on 09 Jan, 2010, 16:31:35 ---Αυτό είναι, εθίζεις τις μάζες στοιχηματίζοντας στην απέραντη ηλιθιότητά τους, και στη συνέχεια αυξάνεις όλο και περισσότερο το κόστος των ναρκωτικών.

--- End quote ---

Αυτό περί "απέραντης ηλιθιότητας" νομίζω ότι είναι άστοχο σχόλιο. Είναι γνωστό ότι η νικοτίνη είναι το πιο εθιστικό ναρκωτικό. Δεν μπορεί να ισχυρίζεται κανείς ότι όλοι αυτοί που καπνίζουν είναι απέραντα ηλίθιοι. Σίγουρα δεν αποτελεί το πιο έξυπνο πράγμα το να δοκιμάσει κανείς το τσιγάρο, αλλά πολλά άλλα επίσης πράγματα που κάνουμε καθημερινά δεν είναι έξυπνα. Όλοι κάνουμε γκάφες... το κακό είναι ότι αυτή η "γκάφα" μας στοιχίζει αν όχι την ίδια μας τη ζωή, τότε την ποιότητα της ζωής μας  :(

Συμφωνώ ότι η κυβέρνηση εκμεταλλεύεται τον εθισμό των ανθρώπων... αν ήθελε να είναι καίρια κι αποτελεσματικά τα μέτρα της θα μπορούσε απλά να κηρύξει τα τσιγάρα παράνομα, όπως είναι παράνομη η ηρωίνη, η μαριχουάνα κτλ... Προφανώς όμως δεν θέλει κάτι τέτοιο...

spiros:
Ε, ναι, ενώ ο στόχος των καπνιοβημαχανιών να προσηλυτίσουν δισεκατομμύρια σε ένα άχρηστο και επιβλαβές προϊόν βάσει καθαρά φανταστικών αποδόσεων (μαγκιά, στιλ, απελευθέρωση, χειραφέτηση, σεξ απίλ...) απολύτως, μα απολύτως, εύστοχος ;)

freedom:
Οπότε έχουμε δύο άστοχα πράγματα σ' αυτό το topic  ;)

spiros:
Lol. Θα ήθελα πολύ κάποιος να μου εξηγήσει, (ας πούμε από το 1980 και μετά που κανείς δεν μπορεί να παραπονεθεί για τη διαθεσιμότητα των πληροφοριών σχετικά με τη βλαπτικότητα και την εθιστικότητα του τσιγάρου) πώς είναι δυνατόν ευφυείς άνθρωποι όχι μόνο να ξεκινούν το κάπνισμα, αλλά και να το συνεχίζουν για όλη τους τη ζωή;

Ειλικιρινά, αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει σε αυτή τη χαζή μου απορία, θα ήμουν βαθύτατα υπόχρεος...

freedom:
May I try?
Όσον αφορά το πώς είναι δυνατόν να συνεχίζουν, νομίζω πως δεν χρειάζεται πλήρη ανάλυση...
Θα το πω απλά, με τα "λιγοστά εγκεφαλικά μου κύτταρα": Τσιγάρο έχει νικοτίνη, νικοτίνη εθίζει άνθρωπο, άνθρωπος καπνίζει τσιγάρα... πολλά τσιγάρα.
Στο "για όλη του τη ζωή" έχεις δίκιο, όλοι οι καπνιστές που θέλουν να θεωρούν τους εαυτούς τους ευφυείς πρέπει να κάνουν προσπάθεια να απελευθερωθούν από τη σκλαβιά της νικοτίνης. Δυστυχώς η προσπάθεια αυτή δεν είναι πάντα επιτυχής και αν κάποιος δεν έχει υπάρξει καπνιστής δεν μπορεί ξέρει πόσο δύσκολο είναι κάποιες φορές. Πλύση εγκεφάλου; Ψευδαισθήσεις; Να ήταν οι μόνες στον κόσμο που ζούμε....
Όσον αφορά το πώς είναι δυνατόν να ξεκινούν, θα σου απαντήσω με κάποιες ερωτήσεις. Πώς είναι δυνατόν κάποιος να οδηγεί με ταχύτητα άνω του ορίου στο Μαλιακό, στα Τέμπη και στους δρόμους γενικότερα, κυρίως τους επαρχιακούς; Πώς είναι δυνατόν να καταναλώνουμε τροφές στα fast-food? Πώς είναι δυνατόν να κυκλοφορούμε το καλοκαίρι χωρίς αντηλιακό; Πώς είναι δυνατόν να μην αποφύγουμε μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη; Πώς είναι δυνατόν να κάνουμε βουτιά με το κεφάλι, χωρίς προηγουμένως να έχουμε ελέγξει αν ο βυθός έχει βράχια κτλ;
Δυστυχώς ή ευτυχώς Σπύρο μου όλοι μας κάνουμε λάθη..... για πράγματα για τα οποία υπάρχει άπειρη ενημέρωση και βομβαρδισμός προειδοποιήσεων από media κτλ και για τα οποία μπορεί να χτυπάμε το κεφάλι μας μετά. Και δυστυχώς κάποια από αυτά τα λάθη είναι μη αναστρέψιμα.
Κι άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι ξεκινούν να καπνίζουν σε εφηβική ή νεανική ηλικία... εκεί που γίνονται και οι περισσότερες τρέλες και παρατηρούνται οι περισσότερες αντιδραστικές συμπεριφορές. Δεν τους δικαιολογώ (δεν μας δικαιολογώ ας πω καλύτερα, για να μην βγάζω την ουρά μου απ'έξω) αλλά συμβαίνει ΚΑΙ αυτό στη ζωή όπως και πολλά άλλα άσχημα.
Κι απλά για την ιστορία, είμαι σχεδόν 2.5 μήνες χωρίς τσιγάρο, αισθάνομαι περίφημα, αισθάνομαι δυνατή, με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και ευχαριστημένη που δεν είχα ιδιαίτερες δυσκολίες έως τώρα. Ωστόσο δεν αισθάνομαι πιο έξυπνη τώρα κι ούτε πριν αισθανόμουν "απέραντα ηλίθια μάζα". Και τώρα βλέπω πόσο άσκοπο και επιβλαβές είναι το τσιγάρο και πριν το έβλεπα.
Εν κατακλείδι... δεν έχουν όλες οι ανθρώπινες συμπεριφορές λογικές εξηγήσεις και ο άνθρωπος γενικότερα δεν κατευθύνεται μόνο από τη λογική!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version