Author Topic: Να συστηθώ κι εγώ...  (Read 3169 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Πέτρος Παπαγεωργίου

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Male
Να συστηθώ κι εγώ...
« on: 24 Jan, 2010, 17:17:37 »
Γειά χαρά σε όλους!
Λέγομαι Πέτρος και είμαι 42 χρονών. Είμαι πρώην καπνιστής, το έχω κόψει τρια χρόνια τώρα, αλλά και όταν κάπνιζα δεν υπήρξα φανατικός του είδους. 5-6 τσιγάρα την ημέρα, δεν κάπνιζα στη δουλειά, δεν κάπνιζα στο τραπέζι, (εκτός κι αν κάπνιζαν όλοι...) κλπ. Οι λόγοι που το έκοψα ήταν για την υγεία μου αλλά κυρίως επειδή δεν ήθελα να επιβαρύνω την υγεία των παδιών μου. Και να τους δώσω και το καλό παράδειγμα βέβαια...
Έχω όμως πραγματικά απηυδήσει με την κατάσταση στα μαγαζιά. Ζω στην Κέρκυρα, όπου, όπως καταλαβαίνω από τα γραπτά σας, συμβαίνει ακριβώς το ίδιο με την υπόλοιπη Ελλάδα... Όλοι καπνίζουν, όπως και πριν σαν να μην τρέχει τίποτε. Είμαι λάτρης της live rock μουσικής, δεν μπορώ όμως να χαρώ μια έξοδο σε ένα live γιατί βρίσκω την ατμόσφαιρα αποπνικτική και μετά βρωμάω σαν σταχτοδοχείο. Αν πάω κάποια φορά μόνος μου (η γυναίκα μου αρνείται παντελώς) ντρέπομαι να πάω μετά στο κρεβάτι σέρνοντας αυτήν την βρώμα μαζί μου.
έχω στήσει ένα γκρουπάκι στο facebook με σκοπό να προωθήσω την ιδέα να κάνουμε κάτι εδώ τοπικά όσον αφορά καταγγελίες. αλλά ψάχνω και ιδέες για δράσεις. Σκέφτηκα ας πούμε ότι αν είμαστε αρκετοί μπορούμε να επισκεπτόμαστε ένα μαγαζί, την ίδια ώρα, όλοι μαζί, και να κάνουμε θέμα, ελπίζοντας ότι οι αριθμοί θα μας βοηθήσουν να βρούμε το δίκιο μας. Θα ήθελα να ακούσω τις ιδέες σας...
Χαιρετώ προς το παρόν
Πέτρος

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: Να συστηθώ κι εγώ...
« Reply #1 on: 25 Jan, 2010, 00:27:09 »
Πέτρο, καλώς όρισες! Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι τα πράγματα στην πατρίδα μου θα ήταν καλύτερα. Εμένα μου αρέσει και η τζαζ. Στην Αθήνα ευτυχώς υπάρχει ένα μόνο μέρος που δεν καπνίζουν: Το Half Note. Δράσεις; Πας με παρέα σε ένα μαγαζί, μόλις δεις κάπνισμα ζητάς τον υπεύθυνο και τον ρωτάς γιατί δεν εφαρμόζει τον νόμο. Αν σου πει μα μου, παίρνεις την παρέα και φεύγεις. Καταγγελίες και μηνύσεις ίσως να βοηθούσαν, αν έκαναν όλο και περισσότεροι. Μιλάμε για το βασικότερο αγαθό: την υγεία μας, και το θράσος όλων αυτών των ανθρώπων που την κατακρεουργούν.

Offline Πέτρος Παπαγεωργίου

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Male
Απ: Να συστηθώ κι εγώ...
« Reply #2 on: 25 Jan, 2010, 22:15:17 »
Γειά σου Spiros,
Έτσι εξηγείται και το όνομα...χαχα! Ναι όντως μαύρο χάλι η κατάσταση και η δικαιολογία όλων των καταστηματαρχων είναι ότι δεν μπορούν αυτοί να επιβάλλουν στον καθένα τι θα κάνει. Από μια άποψη τους καταλαβαίνω, αλλά από κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή. Κι εγώ μαγαζί έχω, εμπορικό, και όποιος μπαίνει με τσιγάρο (από την αρχή του 2009) τον παρακαλώ να βγεί έξω, η να το σβήσει. Είχα μια δυο περιπτώσεις αντιρρησιών και δεν ήθελα να τσακωθώ αλλά τους έχω σταμπάρει και με το τρίτο παράπτωμα θα τα ακούσουν κι ας τους χάσω από πελάτες...
όπως λες η "δράση" με την παρέα είναι καλή ιδέα. Εγώ μάλιστα σκέφτηκα ότι αν μαζευτούμε καμιά 30-40 άτομα και πάμε όλοι (αλλά χωριστά, στο άσχετο, να μην φανεί ότι είμαστε παρέα) και αφού γίνει το θέμα ίσως το καταλάβουν πιο καλά όταν θα δούν το μαγαζί να αδειάζει.

Κάπου αλλού διάβαζα για μια κοπελιά που πρότεινε να αρνούμαστε να πληρώσουμε μέχρι να έρθει η αστυνομία. Δεν ξέρω για αυτό. Το θέμα εδώ είναι ότι οι μπάτσοι καπνίζουν όλοι και μέσα στο χώρο ερασίας τους, με τι κότσια να επιβάλλουν αυτόν τον νόμο?

Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας...
Χάρηκα
Πέτρος