Author Topic: ΑΣ ΑΦΥΠΝΙΣΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ  (Read 3747 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline achilles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Posts: 1
  • Gender: Male
  • PROTECT NATURE
ΑΣ ΑΦΥΠΝΙΣΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ
« on: 15 Oct, 2009, 21:32:09 »
Στην Ελλάδα του 2009 έγινε ένας ακόμα νόμος που δεν εφαρμόζεται και δεν ενδιαφέρεται κανείς γι' αυτό. Εμείς οι αντικαπνιστές ας αφυπνιστούμε και ας προσπαθήσουμε να εφαρμοστεί ο νόμος.
Ή επιτέλους ας ψηφιστεί ένας νόμος στην Ελλάδα που να λέει ότι πρέπει να εφαρμοστούν οι νόμοι. Ας αγωνιστούμε για το δικαίωμα μας να αναπνέουμε ελεύθερα και να σώσουμε τα παιδιά μας από αυτήν την απεχθή συνήθεια.
FIGHT FOR YOUR RIGHTS

Offline bettos

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 2
Απ: ΑΣ ΑΦΥΠΝΙΣΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ
« Reply #1 on: 04 Nov, 2009, 14:55:28 »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Ο νόμος για την απαγόρευση του καπνίσματος εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων δεν εφαρμόζεται πουθενά.
Και αυτό που φταίει είναι η έλλειψη ελεγκτικών μηχανισμών. Με ένα τηλεφωνικό αριθμό (1142) και ελάχιστους υπαλλήλους σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη δεν γίνεται δουλειά.

Εάν δεν αναλάβει η Αστυνομία το θέμα και δεν αρχίσουν να "πέφτουν" τσουχτερά πρόστιμα ο έλληνας δεν βάζει μυαλό.   

Ας ελπίσουμε ότι η πολιτεία θα αφυπνιστεί και θα δράσει άμεσα.

Φιλικά

Δημήτρης Βέττος   

Offline jpil

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: ΑΣ ΑΦΥΠΝΙΣΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ
« Reply #2 on: 05 Nov, 2009, 13:15:43 »
Συμφωνώ και εγώ μαζι σου αλλά θέλω να κάνω μια μικρή παρατήρηση,
είχα πρόβλημα με το τσιγάρο σε κατάστημα Haagen daz και πήρα πρώτα στα κεντρικά να δω τι θα μου πουν,
μίλησα με τον υπεύθυνο των καταστημάτων αυτών στην Αθήνα και μου είπε απλά ότι δεν έχουν βγει ακόμα οι υπουργικές αποφάσεις για το πως θα πρέπει να είναι τα καταστήματα που θέλουν να διαχωρίσουν τους καπνίζοντες από τους μη!

Εκλογές έγιναν η κυβέρνηση άλλαξε και αυτές οι αποφάσεις ίσως να μην βγουν και ποτέ, εμείς μέχρι τότε τι θα κάνουμε; Θέλουμε να είμαστε νομοταγείς αλλά δεν μπορούμε...

Δυστηχώς έχει δίκιο ο άνθρωπος αυτός!

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: ΑΣ ΑΦΥΠΝΙΣΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ
« Reply #3 on: 09 Nov, 2009, 11:23:40 »
Εγώ πάντως δεν είχα πρόβλημα στα Häagen Dazs - Μοναστηράκι, Αδριανού 31
http://www.nonsmokersclub.com/forum/index.php/topic,6786.0.html