Author Topic: Κάπνισμα σε ταμείο σουπερμάρκετ  (Read 6710 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline progvamp

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 5
Νομίζω ότι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα ούτε στα σουπερμάρκετ. Βέβαια, δεν είδα πουθενά εκεί γύρω το χαρακτηριστικό σηματάκι της απαγόρευσης, αλλά καθώς έφτασα με τα ψώνια μου στο ταμείο, μου ήρθε εκείνη η ευωδία του λιβανίσματος και έχοντας διαβάσει την προτροπή του Σπύρου να έχουμε έτοιμα τα κινητά για τέτοιες περιπτώσεις, ιδού τι ψάρεψα.

Σε περίπτωση που δεν φαίνεται καλά, η ξανθιά κυρία με το παιδάκι (και τον σύζυγο προφανώς) έχει ανάψει τσιγάρο, στα ταμεία, παρακαλώ, του σουπερμάρκετ, μόλις τρία μέτρα και πέντε λεπτά από την έξοδο!! Μα δεν μπορούσε να περιμένει λίγο και να το ανάψει έξω;;;; :s

« Last Edit: 02 Jan, 2007, 08:33:53 by spiros »

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: Κάπνισμα σε σουπερμάρκετ
« Reply #1 on: 12 Sep, 2006, 13:40:27 »
Κατερίνα!

Καλώς όρισες δυναμικά και σε αυτό το φόρουμ!

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Απ: Κάπνισμα σε σουπερμάρκετ
« Reply #2 on: 12 Sep, 2006, 18:18:00 »

> Νομίζω ότι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα ούτε στα σουπερμάρκετ. Βέβαια, δεν είδα πουθενά εκεί γύρω το χαρακτηριστικό σηματάκι της απαγόρευσης,

Φυσικά και δεν επιτρέπεται και ας μην έχουν βάλει το απαγορευτικό. Δηλαδή στις εκκλησίες που δεν έχουν απαγορευτικό καπνίζουν;
Αλλά εκεί μπορεί να φτιάχνονται με το λιβάνι που καίει... ::)
Και μια που είπα για εκκλησίες, ακούστε τι μου είπε μια (άντε να μην εκφραστώ γαιτί μόνο κυρίες δεν είναι) όταν της είπα να το σβήσει μέσα σε κάποιο νοσοκομείο που ήμουν.
-Μόνο στην εκκλησία απαγορεύεται και εκείνο το χώρο πρέπει να σεβόμαστε. Γιατί να σεβαστούμε εσάς. (Εγώ ασθενής τώρα).! Άκουσον- άκουσον!!! :o :o
 Πρόσεχε της λέω κι εγώ να μην πάθουν κάτι οι άγιοι στις εικόνες. Και άρχησε και φώναζε ότι είμαι και βλάσφημη..Αυτό την πήραξε και όχι ότι σε νοσοκομείο ντουμάνιαζε τους ασθενείς! :'(

> η ξανθιά κυρία με το παιδάκι   έχει ανάψει τσιγάρο,

Οι γυναίκες είναι χειρότερες με το κάπνισμα και δεν τις αποκαλώ βεβαίως έτσι (αλλά δεν μπορώ να εκφραστώ αλλιώς από εδώ) ειδικά όταν καπνίζουν μπροστά στα παιδιά τους... >:(
Άκουσα σήμερα για ένα 5χρονο με καρκίνο στον πνεύμονα που το έτρεχε η μάνα του για χημειοθεραπείες.
Και ερωτώ, τώρα θυμήθηκε ό,τι έχει παιδί; Όταν το ντουμανιάζαν με τους καπνούς για να ικανοποιήσουν το πάθος τους ήταν καλά; >:(
Επίσης από συνάδελφο άντρα: Δεν φτάνει που τα κάναμε, θα μας ...απαυτώσουν κιόλας; >: (Όταν του είπα ότι δεν πρέπει να καπνίζει στο χώρο του μωρού.
Αλλά πρέπει να παρεμβαίνει εισαγγελέας και να τους τα παίρνει, γιατί είναι ανάξιοι να λέγονται γονείς τέτοιοι άνθρωποι (αν θέλουν να λέγονται άνθρωποι).
« Last Edit: 14 Sep, 2006, 16:13:06 by spiros »
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline progvamp

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 5
Απ: Κάπνισμα σε σουπερμάρκετ
« Reply #3 on: 13 Sep, 2006, 18:48:59 »
Κατερίνα!

Καλώς όρισες δυναμικά και σε αυτό το φόρουμ!

Thank you, thank you! Καλώς σας βρήκα!  ::)