Author Topic: Ζητείται λύση για το κάπνισμα στα καφέ  (Read 3896 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dimitris2509

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 13
Τελευταία αντιμετωπίζω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Σε όλες σχεδόν τις καφετέριες και εστιατόρια, οι πελάτες καπνίζουν στον εσωτερικό χώρο και όπως καταλαβαίνετε αυτό δημιουργεί πρόβλημα σε όσους δεν καπνίζουμε, και όχι μόνο. Κάθονται και παιδιά και μην ξεχνάμε και τους εργαζόμενους που βγαζουν τα προς το ζειν πίσω από ένα πάγκο ενος μπαρ.

Το ξέρω ότι απαγορεύεται το κάνισμα και ότι υπάρχει σώμα ελεγκτών αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή που περιγράφω και όλοι γνωρίζουμε.

Ελπίζω ότι θα γίνει κάτι για να αλλάξει αυτό και να μπορούμε όλοι να απολαμβάνουμε τον καφέ μας και το φαγητό μας σε καθαρή από καπνό ατμόσφαιρα.

Στο 1142, το τηλέφωνο επικοινωνίας, καταγράφουν καταγγελίες και κατόπιν στέλνουν κλιμάκιο ελέγχου. Δηλαδή χωρίς καταγγελία, δεν μπορεί το κλιμάκιο να βγει μια βόλτα και να πιει τον καφέ και  να πράξει να δέοντα; Δεν μπορεί να βγει Σάββατο βράδυ να δει τι γίνεται, όταν η ατμόσφαιρα σε πνίγει κυριολεκτικά;

Σε καμία περίπτωση δε θα κάνω καταγγελίες, αφού το πρόβλημα υπάρχει στο σύνολο των καταστημάτων και όχι σε μεμονωμένες περιπτώσεις.

Δεν ξέρω που να στείλω αυτό το μήνυμα και έτσι θα το στείλω σε όσο το δυνατόν περισσότερους αποδέκτες, ελπίζοντας ότι κάτι θα αλλάξει.
Ζητούμενο είναι να υπάρχει καθαρή ατμόσφαιρα για όλους μας.

Τέλος πάντων όλοι ξέρουμε το πρόβλημα, ας κάνουμε κάτι. Επιτέλους.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Όσο είδες εσύ κλιμάκιο για έλεγχο, άλλο τόσο είδα κι εγώ.
Αν δεν γίνει αισθητή η παρουσία και τα αιτήματα των μη καπνιστών, οι πολιτικοί θα συνεχίσουν να τους αγνοούν.

Οπότε, η μόνη λύση μέχρι τότε, είναι να κάνεις θόρυβο. Πολύ θόρυβο. Με οποιοδήποτε τρόπο.

Offline jpil

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Το 1142 δεν κάνει τίποτα δυστηχώς, έχω κάνει πάνω από 5 καταγγελίες και δεν έχει γίνει τίποτα...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Υπάρχει και το 100 το οποίο είναι υποχρεωμένο να έρθει.

Offline jpil

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Υπάρχει και το 100 το οποίο είναι υποχρεωμένο να έρθει.

Μετά από 4 ώρες περίπου μπορεί να έρθουν...

Offline dimitris2509

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 13
Μετά από τηλέφωνημα στην ΕΛΑΣ έμαθα κάτι πολύ άσχημο. Αν ένας αστυνονμικός βρεθεί σε κλειστό χώρο που καπνίζουν, δηλαδή παρανομούν, παρόλη την παράνομη πράξη, δεν μπορεί να κόψει κλήση.

Offline jpil

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Δεν έχει μπλοκ ο αστυνομικός για τέτοιες παραβάσεις, πρέπει να κάνει μήνυση κανονικά αλλά κάτι τέτοιο είναι σπάνιο στην Ελλάδα, έτσι απλά δεν ασχολούνται με αυτές τις παραβάσεις.

Offline dimitris2509

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 13
Εχθές μπήκα σε καφε μεγαλης αλυσιδας. Μου είπε ο σερβιτόρος ότι η εταιρία τους έδωσε οδηγίες να βάλουν τασακια μέσα, και αν κοπεί πρόστιμο θα το πληρωσει η εταιρία.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Ποιας αλυσίδας;