Author Topic: Δωρεάν βοήθεια για να το κόψετε!  (Read 8252 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια


 Βρήκα αυτό το δωρεάν πρόγραμμα στο διαδίκτυο, το οποίο ελπίζω να  βοηθήσει όσους θέλουν να το κόψουν.


Quit Counter στο: www.xarka.com/freeware/ 
« Last Edit: 30 Jul, 2007, 15:53:52 by kaeir »
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline w4tt4n4b3

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 17
Δωρεάν βοήθεια για να το κόψετε!
« Reply #1 on: 19 Oct, 2007, 16:44:54 »
Νομίζω ότι σε όλα τα νοσοκομεία υπάρχουν σχετική υπρεσία-συμβουλευτικό γραφείο στο οποίο
μπορεί να απευθυνθεί κάποιος που θέλει να κόψει το κάπνισμα και αναζητεί τρόπους.

Δεν ξέρω αν πέρα από τύποις λειτουργία το γραφείο αυτό έχει προσφέρει κάτι ή αν λειτουργεί και ουσιαστικά.
Υποπτεύομαι ότι ήταν άλλο ένα μέτρο για να πούμε ότι κάναμε κάτι ή ότι υλοποιήσαμε μια κοινοτική ρύθμιση
και τίποτα παραπάνω.
Ελπίζω να πέφτω έξω.

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Δωρεάν βοήθεια για να το κόψετε!
« Reply #2 on: 25 Oct, 2007, 15:35:05 »
Νομίζω ότι σε όλα τα νοσοκομεία υπάρχουν σχετική υπρεσία-συμβουλευτικό γραφείο στο οποίο
μπορεί να απευθυνθεί κάποιος που θέλει να κόψει το κάπνισμα και αναζητεί τρόπους.

Δεν ξέρω αν πέρα από τύποις λειτουργία το γραφείο αυτό έχει προσφέρει κάτι ή αν λειτουργεί και ουσιαστικά.
Υποπτεύομαι ότι ήταν άλλο ένα μέτρο για να πούμε ότι κάναμε κάτι ή ότι υλοποιήσαμε μια κοινοτική ρύθμιση
και τίποτα παραπάνω.
Ελπίζω να πέφτω έξω.


------------------------------


 Αγαπητέ  w4tt4n4b3, θα σου πω ότι ειδικά στην αρχή ( που δεν το γνωρίζαν πολλοί), έκαναν καλή δουλειά γιατί υπάρχει και ψυχολογική υποστήριξη ( από ψυχολόγο) και βοήθεια. Και αυτό για να καταλάβει τους ουσιαστικούς λόγους κάποιος που τον κάνουν να καπνίζει και όχι τους επιφανειακούς ( απόλαυση, χαλάρωση). Από πίσω κρύβεται πάντα και υπάρχει ψυχολογικό υπόβαθρο και  εκεί είναι η δυσκολία, στο να διακόψει κάποιος το κάπνισμα.
 Το πρόβλημα είναι ότι ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος στα νοσοκομεία και τα ραντεβού πολλά, οπότε δεν σου παρέχεται  επαρκή υποστήριξη όπως θα γινόταν αν πλήρωνε κάποιος αδρά για τέτοιες υπηρεσίες στον ιδιωτικό τομέα.

Και ένα επιπλέον μεγάλο πρόβλημα είναι όταν μπαίνεις μέσα στο νοσοκομείο και οι υπάλληλοι χαρμανιάζουν ανενόχλητοι, αδιαφορόντας για τον υπόλοιπο κόσμο, που επί το πλείστον είναι και ασθενείς.
Και πολλές φορές αυτό γίνεται και μέσα στα εξεταστήρια, οπότε τι διάθεση να έχεις να κόψεις το τσιγάρο;

Αν πάρουμε ειδικά κι εκείνη την έκφραση των γιατρών: μην κοιτάς που εγώ καπνίζω, εσύ να το κόψεις!!!!
τότε, είναι ελάχιστα τα νοσοκομεία που προσφέρουν όντως ουσιαστική δουλειά.
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...