Author Topic: Με λένε Αναστασία και δεν έχω κίτρινα δάχτυλα!  (Read 6644 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Anastasia

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 2
Καλώς σας βρήκα κι εγώ!

Μπορώ να το πω με χαρά: Ναι! Δεν έχω κίτρινα δάχτυλα, τα μαλλιά μου δε μυρίζουν, η αναπνοή μου δε χρειάζεται καραμέλες και άλλα παρόμοια κάθε τρεις και λίγο, δε νιώθω πια τη ζαλάδα και την αίσθηση της αρρώστιας μέσα μου και νιώθω περήφανη που εξοικονομώ και τρία ευρώ την εβδομάδα! Όπως καταλάβατε έκοψα το κάπνισμα εδώ και 4 μήνες και το χαίρομαι αφάνταστα!!! Ποτέ δεν ήμουν φανατική καπνίστρια (1 πακέτο την εβδομάδα), αλλά τη ζημιά του την έκανε!!! Πιστεύω ότι όλα είναι ένα κλικ του μυαλού!!! Δεν θεωρώ δικαιολογία το άγχος ή τη στεναχώρια κλπ. Την περίοδο που  έκοψα το κάπνισμα περνούσα (και εξακολουθώ να περνάω) μια αρκετά δύσκολη και επίπονη (ψυχικά) κατάσταση, κι όμως, δεν το έβαλα κάτω, του αντιστάθηκα του τσιγάρου!

Ελπίζω να τα λέμε συχνά.

Α! Είμαι από τη Θεσσαλονίκη! ;-)

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Καλώς όρισες Αναστασία και συγχαρητήρια!

Κέρδισε η τσέπη σου αλλά πάνω απ' όλα η υγεία σου. Μακάρι και πολλοί άλλοι άνθρωποι να ακολουθήσουν το παράδειγμά σου και να έχουν μια ζωή χωρίς εθισμούς, με καλύτερη υγεία.
« Last Edit: 08 Apr, 2008, 15:17:49 by spiros »

Offline Anastasia

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 2
Να' σαι καλά, Σπύρο!

Εδώ, όλοι μαζί θα βοηθήσουμε όσο μπορούμε και θα δώσουμε το καλό παράδειγμα. Αν οι καπνιστές μπορούσαν να νιώσουν για 5 λεπτά πώς είναι ο οργανισμός χωρίς τα δηλητήρια που εισπνέουν, είμαι σίγουρη ότι θα το έκοβαν όλοι. Μία μέθοδος (αρκετά σκληρή) που με βοήθησε να πάρω την απόφαση ήταν να μπω στο διαδίκτυο και να διαβάσω μαρτυρίες ανθρώπων που πάσχουν από καρκίνο του πνεύμονα, καθώς και έρευνες με φωτογραφικό υλικό για τις καταστροφικές συνέπειες που έχει το κάπνισμα στον οργανισμό μας.