Author Topic: Το ξέρετε ότι το κάπνισμα είναι συχνή αιτία τύφλωσης;  (Read 7623 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Το κάπνισμα είναι συχνή αιτία τύφλωσης. Όσο πιο νωρίς αρχίζει κάποιος να καπνίζει και όσο περισσότερα τσιγάρα ή άλλα προϊόντα του καπνού καπνίζει, τόσο περισσότερο αυξάνεται ο κίνδυνος για να καταστρέψει την όρασή του και να τυφλωθεί.

Σχόλιο από το μέλος Μελίνα:

το κάπνισμα είναι μία ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συνήθεια.
Προσπαθώ να το κόψω κάποια χρόνια με αδύνατες προσπάθειες. Τώρα το έχω σταματήσει τις τελευταίες 12 ημέρες και ήδη νιώθω πολύ καλύτερα.
Μεγάλη διαφορά στη ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ.

Σχόλιο από το μέλος spiros:

Πες μας πώς το έκοψες; Χρησιμοποιήσες κάποια βοηθητική μέθοδο;

Σχόλιο από το μέλος Μελίνα:

Όχι καμία βοηθητική μέθοδο.
Απλά πολύ απλά έβαλα ένα στοίχημα με κάποιον "να μην καπνίσω για 15 ημέρες".
(Να σημειώσω ότι καπνίζω 16 περίπου χρόνια). Οι πρώτες δύο ημέρες χωρίς τσιγάρο πέρασαΝ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ. Πόνοι στο σώμα (σαν ναρκομανής) μεγάλη όρεξη και φυσικά νεύρα.
Δεν μπορούσα να λειτουργήσω χωρίς τσιγάρο σε διάφορες καθημερινές συνήθειες.
Όταν πέρασαν οι πρώτες φοβερά δύσκολες ημέρες κατάλαβα ότι ανέπνεα, μύριζα κλπ. καλύτερα από πριν. Ειχα πάντα μαζί μου τσιγάρο και όταν επιχειρούσα να το ανάψω δεν το έκανα γιατί με ΤΙΠΟΤΑ δεν ήθελα να περάσω τις πρώτες ημέρες στέρησης. Αυτή είναι ίσως και η κύρια αιτία που δεν το ξαναρχίζω. Γιατί κάποιες φορές το επιθυμώ. Ένα μήνα μετά όμως όλα είναι διαφορετικά και πίστεψε με δεν αξίζει με τίποτα να γυρίσω πίσω.
Να σημειώσω ότι προσπαθώ να τελευταία 6 χρόνια να κόψω το κάπνισμα με κανένα αποτέλεσμα.
Χρειάζεται πολλή δύναμη τις πρώτες μέρες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ.
Και φυσικά δεν μπορώ πλέον να δεχθώ "να είμαι δέσμια του τσιγάρου". Γιατί γιατί γιατί;;;;
Όταν δε περνάει ο καιρός ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ που τα κατάφερες!!!!!!

Αυτά. Γειά χαρά. Ελπίζω να βοήθησα.
Αναμένω τυχόν ερωτήματα.