Author Topic: Καπνίζουν δίπλα μου ενώ απαγορεύεται. Τι μπορούμε να κάνουμε άμεσα?  (Read 2998 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline g47

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 4
Εχω βρεθει παρα πολλες φορες στην ιδια κατασταση.
Ενω ο χωρος ειναι τεραστιος αρα απαγορευεται, να εχει παντου σηματα μην καπνιζετε, αλλα το καπνισμα στη πραγματικοτητα να επιτρεπεται παντου.
Οι διαμαρτυριες στο σερβιτορο (τι να κανει και αυτος, για το μεροκαματο δουλευει αλλα...) δεν εχουν ποτε αποτελεσμα, οπου ειτε κανει το χαζο :''Αααα, δε ξερω ρωτηστε το  αφεντικο.''
''Φωναξτε το.''
''Αααα, λειπει.''  ::)
Ειτε με κουτοπονηρο γελακι μου λεει ειτε να αλλαξω θεση, ειτε οτι εδω ειναι Ελλαδα, μη περιμενεις να ισχυσει τιποτα.
Ετσι για το γαμωτο, θα ηθελα σε μια περιπτωση, να κανω επιτοπου φασαρια και θα ηθελα να ενημερωθω για τις νομιμες ενεργειες που ειναι διαθεσιμες σε χρονικο διαστημα λιγων ωρων.
Το να καλεσω την αστυνομια ειναι σωστο?
Θα ερθουν επιτοπου για ελεγχο?
Η θα πρεπει να παρω τηλεφωνο αναγκαστικα στο 1142 και αυτο να δωσει τη καταγγελια στην αστυνομια οοοοοποτε και αν γινει αυτο?
Τι αλλο μπορω και δικαιουμαι να κανω?


Αληθεια, υπαρχουν περιπτωσεις μαγαζιων οπου αντι για καφετερια πχ να γραφει στην αδεια του οτι ειναι χωρος διασκεδασης και νομικα να ειναι καλυμμενος?
Σε αυτη τη περιπτωση, τι μπορω να κανω?
Μπορω να ζητησω να δω την αδεια του καταστηματος?

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Καταγγελία στο 1142, κράξιμο ιδιοκτήτη (ιδιαίτερα καλό αν είσαι με μεγάλη παρέα) ή και στην αστυνομία.

Βλέπε και εδώ για χώρους εργασίας:
http://www.nonsmokersclub.com/forum/index.php/topic,115.0.html