Author Topic: Άβαταρ και κάπνισμα (Avatar movie and smoking)  (Read 7148 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Παρακολούθησα την ταινία Avatar όπου μετά λύπης διαπίστωσα ότι η ηρωίδα που παίζει την υπεύθυνη επιστήμονα του προγράμματος Norm Spellman (Joel David Moore) μόλις βγαίνει από το κουβούκλιο «σύνδεσης» το πρώτο πράγμα που ζητάει είναι ένα τσιγάρο! Μάλιστα, όχι μόνο αυτό, αλλά περπατάει σε χώρους με μηχανήματα υψηλής τεχνολογίας κρατώντας επιδεικτικά το τσιγάρο στο χέρι σε 3-4 σκηνές. Το γελοίο του πράγματος είναι η αντίφαση με τη σημερινή πραγματικότητα σχετικά με το τσιγάρο στην Αμερική όπου όχι μόνο δεν επιτρέπεται σε high tech χώρους υψηλής ασφαλείας, αλλά σε κανέναν δημόσιο χώρο. Βέβαια, οι ταινίες πιάνουν και την τεράστια αγορά του αναπτυσσόμενου κόσμου όπου το κάπνισμα γνωρίζει ακόμη τις δόξες του.

Αθλιότατη γκρίζα διαφήμιση τσιγάρου — αλλά ο προϋπολογισμός της ταινίας έφτασε τα 300 εκατ. δολάρια. Κάπως έπρεπε να βγουν και αυτά...



Did you notice what is the first thing Norm asks when she comes out of the connection box? A cigarette... and she walks along the high tech security areas holding it in a flaunting manner. But I guess smoking is a sine qua non for the plot of this movie...

http://www.avatarmovie.com
http://en.wikipedia.org/wiki/Avatar_(2009_film)
http://www.athinorama.gr/cinema/articles/default.aspx?i=1733&c=avatar
« Last Edit: 28 Dec, 2009, 03:51:28 by spiros »

Offline jpil

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Καταπληκτική ταινία αλλά με το θέμα τσιγάρο της ταινίας συμφωνώ μαζί σου!

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Την είδες σε 3D;

Offline NoBorders

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Male
  • have gun,will travel!
  • Κάπνισμα: Καπνίζω και δεν θέλω να το κόψω
ανεκαθεν στον κινηματογραφο υπηρχαν χαρακτηρες βγαλμενοι απο τον πραγματικο κοσμο,οι οποιοι εχουν συνηθειες ,χαρακτηριστικα πραγματικα.σε απειρες ταινιες θα δεις καπνιστες,και ειναι λογικο.για τη συγκεκριμενη ταινια δε νομιζω πως χρειαστηκε να διαφημισει τσιγαρα ωστε να βγαλει το εξοδα,οπως αποδεικνυουν οι εισπραξεις,εκτος και αν οι εισπραξεις αυτες ειναι αμεσα συνδεδεμενες με την επιστημονα που καπνιζει.δεν ειναι απαραιτητο να προσπαθει να προωθησει το τσιγαρο ενας χαρακτηρας ο οποιος καπνιζει ,απλα ο δημιουργος του του προσδιδει ενα χαρακτηριστικο.δν ειναι 'καπνιστικη εκστρατεια'.εδω ομως γινεται αντικαπνιστικη ,και μαλιστα δολια.
Nicotine patches are great.  Stick one over each eye and you can't find your cigarettes.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Μωρέ δίκιο έχεις. Είναι πολύ δόλιο να προσπαθεί κανείς να μην γκλαμουροποιείται η υπέροχη συνήθεια του καπνίσματος.

Να σου υπενθυμίσω ότι χρησιμοποιούμαι τόνους στο φόρουμ και σωστά διαστήματα, π.χ. μετά από τελεία και κόμμα μπαίνει διάστημα.

Offline NoBorders

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Male
  • have gun,will travel!
  • Κάπνισμα: Καπνίζω και δεν θέλω να το κόψω
απαντα σε αυτα που λεω και μην προσπαθεις να επιτεθεις διχως ουσια.ξερω να βαζω τονους,ευχαριστω ομως για τις υποδειξεις.δολιο ειναι να χρησιμοποιεις το αβαταρ,το οποιο καμια σχεση δεν εχει με αυτα που του χρεωνεις.λαθος επιλογη.οταν θελεις να δεις κατι,το βλεπεις ακομα και αν δεν ειναι εκει !οταν χρησιμοποιεις ρεαλιστικους χαρακτηρες,τους βαζεις ρεαλιστικες συνηθειες,επιμενω.οπως καποιοι καπνιζουν,αλλοι δεν καπνιζουν,αλλοι πινουν,αλλοι ειναι ναρκομανεις.σε τετοιο κοσμο ζουμε.δε μ απαντας λεγοντας μου για το πως πρεπει να γραφω.μαλλον φταιει η νικοτινη για την παραβλεψη μου,ετσι?
Nicotine patches are great.  Stick one over each eye and you can't find your cigarettes.

Offline NoBorders

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Male
  • have gun,will travel!
  • Κάπνισμα: Καπνίζω και δεν θέλω να το κόψω
α ,μια και το εφερε η κουβεντα,'χρησιμοποιουμε' ηθελες να πεις μαλλον.ειδες?κανω και εγω υποδειξεις! :D
Nicotine patches are great.  Stick one over each eye and you can't find your cigarettes.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ

Offline NoBorders

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Male
  • have gun,will travel!
  • Κάπνισμα: Καπνίζω και δεν θέλω να το κόψω
μαλιστα..γιατι μου δειχνεις το βιντεο αυτο  ?δεν απανταει σε οσα ειπα..ειτε το παιζεις καλος σαμαρειτης και θελεις να δειξεις τα ασχημα του τσιγαρου (τα ξερω,καλυτερα απο σενα) ,ειτε απλα εισαι κολημενος.δεν ειναι ωραιο να σου μιλανε και να μη δινεις σημασια.
Nicotine patches are great.  Stick one over each eye and you can't find your cigarettes.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Ψυχανάλυση σε αυτούς που έχουν εθισμό όχι σε αυτούς που μιλάνε κατά του εθισμού. Δόξα τον Θεό, υπάρχουν και κέντρα απεξάρτησης. Πάντως, αν σκοπός σου είναι να προωθείς το Νο 1 θανατηφόρο ναρκωτικό στην Ελλάδα, είσαι σε λάθος φόρουμ.

- ΚΕΘΕΑ
« Last Edit: 07 Feb, 2021, 18:25:38 by spiros »

Offline NoBorders

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Male
  • have gun,will travel!
  • Κάπνισμα: Καπνίζω και δεν θέλω να το κόψω
ουτε ψυχαναλυση παω να κανω,ουτε να προωθησω κατι.απλα διαφωνησα με τη θεση σου περι κινηματογραφου.αν αδυνατεις να κανεις διαλογο,οκ.ουτε σου επιτεθηκα οπως κανεις εσυ,ουτε παρελειψα να επιχειρηματολογησω..δεν προωθω το καπνισμα,λιγο δυσκολο να το κανει κανεις αυτο ,εκτος αν ειναι διαφημιστικη εταιρεια..
Nicotine patches are great.  Stick one over each eye and you can't find your cigarettes.

Offline Χρήστος

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Σπύρο, έχεις απόλυτο δίκιο!
Ένα ακόμα πιο δυσάρεστο πράγμα που βλέπω σε παλιές ασπρόμαυρες (και μη) ταινίες, είναι ότι οι ήρωες καπνίζουν ακόμα και σε χειρουργεία!!!!!


Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Στην Ελλάδα γίνεται και στην πραγματικότητα.