Author Topic: Κάπνισμα σε τράπεζες - Alpha, Eurobank, Αγροτική, Εθνική, Millenium, HSBC  (Read 33243 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Το ίδιο ισχύει και για μένα για το προηγούμενο μήνυμα. Εγώ θα ξαναενοχλήσω, φυσικά εννοείται ότι κανείς δεν πρέπει να αφήνει εκεί τα λεφτά του, έστω κι αν είναι λίγα.

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
 Έστειλα οργισμένη απάντηση στην επιβεβαίωση παραλαβής της πρώτης μου ενόχλησής προς την alpha bank, για τον τρόπο που μας αντιμετωπίζουν.  >:( >:( >:(
 Περιμένω να δω τι θα γίνει και θα σας πω.
 Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να πάρω τα χρήματα από εκεί για κάποιους λόγους οικογενειακούς, δυστυχώς.
 Το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να τους δυσφημίζω...για τον τρόπο συμπεριφοράς τους.
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Και μόλις σήμερα ήρθε η απάντηση, η οποία βέβαια θυμίζει ανακοίνωση τύπου πολιτικού γραφείου, καθώς προβάλει ως τελικό αποτέλεσμα, αυτό το οποίο δεν υφίσταται (με -δική μου- έντονη γραφή το σχετικό χωρίο):

Κύριε Δόικα,

Σας ευχαριστούμε για το μήνυμα σας το οποίο λάβαμε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, με το οποίο μας ενημερώνετε  για την εικόνα τόσο του Κεντρικού μας Καταστήματος όσο και του Καταστήματος Βενιζέλου.

Σχετικά με τα όσα σε αυτό μας αναφέρετε θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Τράπεζα, στο πλαίσιο της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, έχει εφαρμόσει από το έτος 2002 Υγειονομική διάταξη για την απαγόρευση του Καπνίσματος, με γνώμονα την προστασία της υγείας των Υπαλλήλων και των πελατών της.

Σας διαβεβαιώνουμε ότι έχουν δοθεί οι  ανάλογες συστάσεις.

Σας ζητούμε  συγνώμη για την ταλαιπωρία και παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

ALPHA BANK

Ε.Ε. ΚΟΚΚΙΝΑΡΑ    Δ.Κ. ΜΠΑΚΑΛΗ


Και σε αυτό απάντησα το εξής:

Κ.κ. ΚΟΚΚΙΝΑΡΑ, ΜΠΑΚΑΛΗ

Σας ευχαριστώ για το μήνυμά σας. Η αλήθεια είναι, το περίμενα αρκετό καιρό.

Μπορείτε ωστόσο να μου εξηγήσετε πώς είναι δυνατόν στο πλαίσιο της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, να έχει εφαρμόσει η Τράπεζα από το έτος 2002 Υγειονομική διάταξη για την απαγόρευση του Καπνίσματος, με γνώμονα την προστασία της υγείας των Υπαλλήλων και των πελατών της, ενώ εγώ σε οποίο υποκατάστημα πηγαίνω, να βλέπω υπαλλήλους, ακόμη και σε διευθυντικές θέσεις, να καπνίζουν;

Επίσης, υπάρχει κάποιος φορέας ή πρόσωπο εντός της τράπεζας, το οποίο να ασχολείται με το αν και κατά πόσο εφαρμόζεται αυτή η διάταξη, και δεν είναι κάτι που μένει στα χαρτιά;

Θα σας ήμουν ευγνώμων εάν μπορούσατε να μου λύσετε αυτές τις απορίες.
« Last Edit: 10 Jul, 2007, 10:56:36 by spiros »

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Quote
Επίσης, υπάρχει κάποιος φορέας ή πρόσωπο εντός της τράπεζας, το οποίο να ασχολείται με το αν και κατά πόσο εφαρμόζεται αυτή η διάταξη, και δεν είναι κάτι που μένει στα χαρτιά;

Θα σας ήμουν ευγνώμων εάν μπορούσατε να μου λύσετε αυτές τις απορίες.

 Λυπάμαι, αλλά με τις απορίες θα μείνεις Σπύρο.
 Σας παραθέτω την υποτιθέμενη πολιτική της εν λόγω τράπεζας και τα συμπεράσματά δικά σας.
 Ο Σπύρος θα με υποχρέωνε με μια καλή μετάφραση, γιατί σ'αυτό δεν τον φτάνει κανένας μας.


Non-smoking policy

Since December 2002 the Bank has implemented a comprehensive non-smoking policy for all staff and customers in public premises of the Bank. With a sense of responsibility towards public health, customers are kindly advised not to smoke in these premises. This move has greatly contributed to improving working conditions, while specified smoking areas have been designated.
« Last Edit: 11 Jul, 2007, 00:28:23 by spiros »
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
 >:(  Όπως θα δείτε η ALPHA BANK χρησιμοποιεί πολύ το copy-paste στα παράπονα των πελατών της.
Κοινώς, άντε μην μας ζαλίζετε και ας φανεί ότι κάτι κάναμε...

Πήρα ακριβώς μα την ίδια ακριβώς απάντηση με τον Spiro, γεγονός που με εξόργισε και απάντησα στο ίδιο ειρωνικό στυλάκι, γιατί μας κοροιδεύουν και ειρωνεύονται όταν έχουν έναν τυφλοσούρτη και τον στέλνουν σε όλους.

Διαβάστε...


Κυρία ....,

Σας ευχαριστούμε για το μήνυμα σας το οποίο λάβαμε μέσω ηλεκτρονικού
ταχυδρομείου, με το οποίο μας ενημερώνετε  για την εικόνα τόσο του
Κεντρικού μας Καταστήματος, όσο και του Καταστήματος Λεωφόρου Θηβών.

Σχετικά με τα όσα σε αυτό μας αναφέρετε θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε
ότι η Τράπεζα, στο πλαίσιο της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, έχει
εφαρμόσει από το έτος 2002 Υγειονομική διάταξη για την απαγόρευση του
Καπνίσματος, με γνώμονα την προστασία της υγείας των Υπαλλήλων και των
πελατών της.

Σας διαβεβαιώνουμε ότι έχουν δοθεί οι  ανάλογες συστάσεις.

Σας ζητούμε  συγνώμη για την  όποια ταλαιπωρία και παραμένουμε στη
διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

ALPHA BANK

A.A. ΤΣΑΜΗΣ    Δ.Κ. ΜΠΑΚΑΛΗ

--------------------------------------------------------------
Και η απάντησή μου σε κάποια σημεία που θίξανε:

Σχετικά με τα όσα σε αυτό μας αναφέρετε θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Τράπεζα, στο πλαίσιο της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, έχει εφαρμόσει από το έτος 2002 Υγειονομική διάταξη για την απαγόρευση του Καπνίσματος, με γνώμονα την προστασία της υγείας των Υπαλλήλων και των πελατών της.

Την προστασία της υγείας την παρέχετε με το να τοποθετείτε τασάκια και να επιτρέπετε το κάπνισμα στους χώρους της τράπεζας;
Και μην μου πείτε ότι δεν το επιτρέπετε, γιατί πιο σκοπό έχει η τοποθέτηση στην τράπεζά σας και μπροστά στα γκισέ με γιγάντια τασάκα ;




Quote
Σας διαβεβαιώνουμε ότι έχουν δοθεί οι  ανάλογες συστάσεις.

Που αφορούν τι ακριβώς; Μήπως να τοποθετηθούν μικρότερα τασάκια ή να καλυφθούν επαρκώς ώστε να μην προκαλούν;

Μην υποτιμάτε τη νοημοσύνη μας κύριοι και κυρίες της ALPHA BANK!
Μάλλον πρέπει να ανασυγκροτήσετε τη δική σας....!!! 

και προσθέτω μόνο εδώ, κάτι που πρόσεξα τώρα:

Υ.Γ.
Η κα Κοκκιναρά προφανώς είναι σε καλοκαιρινή άδεια, οπότε ο κύριος Τσάμης που την αντικατέστησε δεν κουράστηκε και πολύ να συντάξει καινούριο κείμενο ή είχε απόλυτα ξεκάθαρες εντολές για το copy-paste...!
« Last Edit: 15 Dec, 2007, 23:50:37 by spiros »
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Επειδή όπως θα διαβάσατε, η ALPHA BANK μας κοροιδεύει για το κάπνισμα και τα τασάκια στους χώρους της, σας παραθέτω φωτογραφίες από το κεντρικό κατάστημα της Σταδίου, για να βγάλετε μόνοι σας τα συμπεράσματά σας. ( Τασάκια βρίσκονται σε όλους τους χώρους της τράπεζας και μάλιστα εκείνα των ταμείων βρίσκονται ακριβώς κάτω από τα κολλημένα για το τυπικό, αυτοκόλλητα της απαγόρευσης του καπνίσματος!).
« Last Edit: 08 Aug, 2007, 00:23:36 by kaeir »
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
31/10/2007

Επισκέφθηκα το κεντρικό κατάστημα της Alpha στην Πεσμαζόγλου (πάροδος Πανεπιστημίου). Κατά τη διάρκεια αυτής της επίσκεψης, δύο υπάλληλοι (ένας σε γραφείο με επώνυμο από Ν. και ένας σε ταμείο!) κάπνιζαν συστηματικά. Επίσης, κάπνιζαν και πελάτες με ιδιαίτερη άνεση. Όπως βλέπετε, το εν λόγω τασάκι είναι για τους πελάτες. Ε, εάν καπνίζουν οι υπάλληλοι δεν θα ήταν ρατσιστικό να μην ενθαρρύνονται και οι πελάτες να κάνουν τα ίδια;

Είναι πραγματικά συγκλονιστική η αντίθεση μεταξύ της πολυτέλειας του χώρου με τους κίονες, τα μάρμαρα, τα ψηλά ταβάνια, και του καπνίσματος.

Αυτά τα ολίγα λοιπόν για τις περίφημες δηλώσεις-μαϊμού της Alpha περί εφαρμογής πολιτικής μη καπνίσματος.
« Last Edit: 15 Dec, 2007, 23:48:17 by spiros »

Offline psyhunterson

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 31
  • Gender: Male
  • Human mind is a parachute. It works when it's open
η κατάσταση στις τράπεζες στην Ελλάδα είναι όντως τραγική! Μπανανία είμαστε!

παρεπιπτόντως, όποτε πάω στη citybank της τσιμισκή Θεσσαλονίκης, δεν εχω δει ποτέ κάποιον να καπνίζει. για τους πελάτες και τους ταμείες ούτε κατά διάνοιαν φυσικά. Αλλά δεν έτυχε να δω ούτε και τα διευθυντικά στελέχη. Γενικά δεν βρωμάει τσιγαρίλα..  Δεν ξέρω αν είναι το υποκατάστημα μόνο ή η τράπεζα γενικότερα..
Η πραγματικότητα είναι η πιο επίμονη ψευδαίσθηση...  Άλμπερτ Άϊνσταϊν.

Offline yasmin1gr

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Female
  • Ακόμη και τα ζώα υποφέρουν απο το κάπνισμα
Να προτείνω κατι? Σαν ιδιώτες καλο ειναι να γράφουμε .. εδω δε μου χει τυχει να δω καπνιστή μεσα στην ΑΛΦΑ ουτε στη Μαρφιν ουτε αλλου .. ομως καλυτερο θα ηταν να γράψουμε σαν σαιτ η σαν ομαδα πχ www.nosmoke.gr και να δηλωσουμε οτι ειμαστε τοσα ...μέλη και εαν συνεχίσουν να μην απαγορεύουν θα αποσυρουμε η θα πούμε να αποσύρουν ολοι τα χρηματα μας απο εκει.. το ιδιο καναμε και για τις εταιρείες που χρησιμοποιούν πειράματα σε ζώα σαν σωματείο...
Ζωοφιλικό Σωματειο Αργος- Ομάδα Ψυχολόγων Υπερ των Ζώων

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Yasmin, να πω κατ'αρχήν χρόνια πολλά.

Όσο για αυτό που αναφέρεις είναι καλή ιδέα μεν, αλλά δεν νομίζω να ιδρώσει το αυτί τους.
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Φυσικά και δεν θα ιδρώσει. Εγώ τους το είπα και το έκανα και δεν ίδρωσε. Ωστόσο, καλό είναι να το κάνουν και άλλοι και να τους λένε το λόγο. Ποιος ξέρει, κάποια στιγμή μπορεί να «πιάσουν» το «υπονοούμενο»...

Offline yasmin1gr

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Female
  • Ακόμη και τα ζώα υποφέρουν απο το κάπνισμα
Χρονια πολλα σπυρο, νομιζω ειναι αλλιως οταν γραφει μια οργανωση με πολλα μελη παρα αν γραφει ιδιωτης μονος που του στελνουν το ιδιο μυνημα αλλο εινα να φυγει ενας λογαριασμος αλλο 1000
Ζωοφιλικό Σωματειο Αργος- Ομάδα Ψυχολόγων Υπερ των Ζώων

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Σαφώς, άντε λοιπόν, μάζεψε άλλους 995 μη καπνιστές στο φόρουμ, καταθέτες στην Alpha, και πού είσαι, φρόντισε να είναι και λεφτάδες!

Offline psyhunterson

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 31
  • Gender: Male
  • Human mind is a parachute. It works when it's open
Η πραγματικότητα είναι η πιο επίμονη ψευδαίσθηση...  Άλμπερτ Άϊνσταϊν.

Offline yasmin1gr

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Female
  • Ακόμη και τα ζώα υποφέρουν απο το κάπνισμα
καλε δε χρειαζεται να υπαρχουν... απλα βλεπεις ποσα μελη εχουν οι δυο τοποθεσίες εδω και στο νοσμόουκ και χειρίζεσαι το πραγμα σαν να ειναι ηδη καταθέτες.. ακόμη και να μην ειναι κανεις παλι δυσφημιση για την τραπεζα ειναι... δεν ξερουν ποσοι μπαινουν και ποσοι οχι ...  ;) potentially το σαιτ σου εχει αρκετουτσικα μελη... εννοειται οτι θα ερθουν κι αλλα.. το mycat σε δυο χρόνια αποκτησε 2300 και... και οι χορτοφαγοι αυξανόμαστε εξισου.. δε θελω πεσιμισμους.... :D
Ζωοφιλικό Σωματειο Αργος- Ομάδα Ψυχολόγων Υπερ των Ζώων