Author Topic: Κάπνισμα στο εστιατόριο ΝΑΜΑ στην Αγία Παρασκευή  (Read 2771 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Κάπνισμα στο εστιατόριο ΝΑΜΑ στην Αγία Παρασκευή

Quote
Σάββατο 19-09-2009 , επισκευτήκαμε το εστιατόριο ΝΑΜΑ στην Αγία Παρασκευή
Από τα έξι άτομα, δεν καπνίζει κανένας. Στο κατάστημα όταν πήγαμε , υπήρχε μια πολύ ευανάγνωστη και ευδιάκριτη ταμπέλα η οποία μας ενημέρωνε ότι το κάπνισμα απαγορεύεται.
Επίσης ταμπελάκια υπήρχαν σε όλα τα τραπέζια και τασάκια πουθενά .
Μετά από μισή ώρα λειτουργεί ο ανιχνευτής καπνού που έχουμε στη μύτη .
Και τότε βλέπω ότι 5 άτομα γύρω μας καπνίζουν !!! ( οι 4 στο δίπλα ακριβώς τραπέζι -2 ζευγάρια γονιών με τα παιδιά τους !)
Ρωτώ τον υπεύθυνο αν επιτρέπεται το κάπνισμα και με ενημερώνει ότι ο νόμος είναι ασαφής και δεν μπορεί να μαλώνει με τους πελάτες.
Τον ρωτώ τι είδους ασάφεια μπορεί να υπάρχει σε μία ταμπέλα που ενημερώνει ότι το κάπνισμα απαγορεύεται.
Μου είπε ότι αν θέλω μπορώ να καπνίσω !!
Και του απάντησα ότι δεν θέλω να καπνίσω , αλλά να το σβήσουν οι άλλοι .
Τουλάχιστον όντως πήγε και τους ζήτησε να σβήσουν τα τσιγάρα τους .
Βεβαία για το υπόλοιπο της βραδιάς χρεωθήκαμε τις δολοφονικές ματιές του διπλανού τραπεζιού το οποίο με βάρδιες έπρεπε να βγαίνει έξω για να καπνίζει .
Την Δευτέρα κάλεσα το 1142 και εν ολίγης με ενημέρωσε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι .Η αστυνομία δεν αναλαμβάνει τέτοιες περιπτώσεις , αλλά να κάνουμε καταγγελία και κάποια στιγμή να περάσει κάποιος ....
Συμπεράσματα :
1) Όταν θα κλείνω τραπέζι θα ζητώ διευκρινήσεις για να αποφεύγω τις εκπλήξεις.
2) Είναι στο χέρι μας να εφαρμοστεί ο νόμος .
3) Ο επόμενος που θα μου πει ότι δεν μπορεί να μαλώνει με τους πελάτες,Θα του πω ότι δεν πληρώνω τον λογαριασμό και θα τα βρούμε όταν έρθει η αστυνομία . Εγώ δεν είμαι πελάτης ?
http://www.nonsmokersclub.com/content/view/241/1/

Offline jpil

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Και να κάνεις καταγγελία δεν θα γίνει τίποτα γιατί ζούμε στην Ελλάδα!

Στο λέω από δικές μου καταγγελίες...