Author Topic: Κάπνισμα σε αίθουσα εξετάσεων του Υπουργείου Συγκοινωνιών  (Read 6974 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Από Μάρκο:

Όταν προ 2 ετών έδινα εξετάσεις για να πάρω δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας, ενώ είχαμε μπει στην αίθουσα εξετάσεων του Συγκοινωνιών στο Σταυρό Αγ. Παρασκευής (η μισή αίθουσα ήταν και χαμηλοτάβανη) και είχαν δοθεί οι ερωτήσεις και ο ένας από τους τρεις εξεταστές είχε αρχίσει να εξηγεί τον τρόπο συμπλήρωσης, ο έλλος εξεταστής (και νεαρότερος σε ηλικία) έκατσε σταυροπόδι στο μεσαίο από τα τρία καθίσματα πίσω από την έδρα και άναψε τσιγάρο.
Δεν πρόλαβε να φτάσει στο ύψους 2,20 σε κείνο το σημείο ταβάνι της αίθουσας ο καπνός, και διέκοψα τον άλλο εξεταστή και απαίτησα ο εξεταστής που καπνίζει να βγεί έξω. Αμεσα ο νεαρός καπνίζων αγρίεψε και μου είπε: -"Δεν πάω έξω. Να πάς εσύ στα πίσω καθίσματα!". Αμέσως μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι, αυξήθηκε ο μυικός τόνος σε όλο μου το μυικό σύστημα και του είπα πιο αγριεμένος κι εγώ την τελευταία (όσο γινόταν ευγενική) φράση: -"Δεν κατάλαβες φίλε. Τωρα αμέσως θα πάς έξω, αλλιώς θα έχουμε ανπιθύμητες συνέπειες εδώ μέσα". Είπε κάτι ακόμα που δεν το θυμάμαι γιατί ήμουν πλέον εκτός ελέγχου, αλλά τότε παρενέβη ο μεγαλύτερος σε ηλικία εξεταστής και τον έβγαλε αμέσως έξω (αυτός βγήκε αναγκαστικά και σαν βρεγμένη γάτα).
Ο εξυπνάκιας καπνιστής επενήλθε μετά το τέλος των εξετάσεων για να διορθώσει τα τεστ. Δεν ξαναείπε τίποτα. Μου έβαλε και άριστα (χε χε! πολύ θα το ήθελε να με έκοβε υποθέτω).

Το λέω ξανά: Μην τους αφήνετε να σας πάρουν εξαρχής τον αέρα. Τα πρώτα δευτερόλεπτα που θα αντιληφθείτε καπνό είναι δικά σας και είναι πολύτιμα.