Author Topic: Κάπνισμα σε ταξί - αντιμετώπιση ταξιτζήδων που καπνίζουν [Παράπονα και Καταγγελίες στο 1019]  (Read 18479 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Quote
Μια άλλη φορά θυμάμαι να μπαίνω σε ένα ταξί με δύο φίλες μου και να ζητάω ευγενικά από τον οδηγό εάν μπορεί να μην καπνίσει για τη διαδρομή (10 λεπτών). Αυτός εκνευρίστηκε και μετά από λίγο μας έβγαλε με τον συμπαθή χαρακτηρισμό «Άει στο διάολο, καριόλια». Πάλι καλά που δεν μας ζήτησε να πληρώσουμε πριν μας διώξει!
http://www.nonsmokersclub.com/content/view/2/2/

Καθώς η ευγενής φυλή των ταξιτζήδων δεν διαφέρει πολύ από το μέσο Έλληνα, μάλλον θα έλεγα καπνίζουν περισσότερο, πρέπει κανείς να έχει μια συγκεκριμένη τακτική αντιμετώπισης.

Τι κάνω εγώ:

Εάν πριν μπω τον δω να καπνίζει, λέω από το παράθυρο «Εάν θα είχατε μόνο την καλοσύνη να σβήσετε το τσιγάρο γιατί είμαι κρυωμένος» ή «Εάν θα είχατε μόνο την καλοσύνη να σβήσετε το τσιγάρο γιατί με ενοχλεί». Το ίδιο λέω εάν τον δω να βγάζει τσιγάρο κατά τη διάρκεια της διαδρομής. Οι περισσότεροι συμμορφώνονται. Στις δύσκολες περιπτώσεις «χοντραίνετε» την αρρώστια ή απλά ζητάτε να σταματήσει να βγείτε γιατί πνίγεστε.

Επίσης, εάν δω 2 ταξί στη σειρά (π.χ. σε πιάτσα), θα επιλέξω εκείνον που δεν καπνίζει.
« Last Edit: 15 Mar, 2010, 15:49:02 by spiros »

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Καλά, τώρα βρήκες θέμα!

Έχω ρίξει αμέτρητα ματς με πολλούς από την κίτρινη φυλή... Ένας μάλιστα ενώ με μετέφερε σε νοσοκομείο και ενώ αρνιόταν να το σβήσει λέγοντας: και τι με νοιάζει εμένα αν έχεις πρόβλημα υγείας, εγώ δεν έχω!, σταμάτησε το όχημα, άνοιξε το καπό ( προφασιζόμενος μηχανική βλάβη) και δεν κουνιόταν αν δεν κατέβαινα από το ταξί!

Φυσικά ( αν και άρρωστη), κάλεσα την αστυνομία και δυστυχώς αργότερα έχασα τα στοιχεία του, αλλιώς θα βλαστημούσε την ώρα που γεννήθηκε.

Ποιος με πήγε στο νοσοκομείο; Μα φυσικά το περιπολικό!

Ένα ακόμη εκνευριστικό στοιχείο τους είναι, όταν το σβήσουν το τσιγάρο, να σε πρήξουν στις ερωτήσεις περί τι ακριβώς έχεις και πότε και γιατί το απέκτησες και... και... και...
Το να σεβαστούν να μην σε ντουμανιάσουν δεν περνάει καν από το άδειο κατά τα άλλα μυαλό τους!

(Λυπάμαι αλλά τέτοιο είναι όλων των καπνιστών!)
« Last Edit: 04 Jan, 2009, 01:23:16 by spiros »
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Σήμερα χρειάστηκε να πάρω 2-3 ταξί.

Σταματώντας ένα ταξί μετά από πολύ ώρα, ο ταξιτζής κάπνιζε. Του λέω και εγώ λοιπόν ευγενικά εάν θα μπορούσε να το σβήσει γιατί είμαι κρυωμένος. Μου απαντάει με θρασύτατο τρόπο,

«Τίποτε άλλο;».
Εγώ του λέω, εμφανώς θυμωμένος, «καλά, δεν φτάνουν όλα τα αλλά, έχουμε και θρασύτητα. Σταμάτα εδώ».

Δεν είχε κάνει 10 μέτρα, σταμάτησε, βγήκα και σε 1 λεπτό είχα βρει άλλο ταξί. Ο άνθρωπος κάπνιζε μεν, ωστόσο, προς μεγάλη έκπληξή μου, δεν χρειάστηκε να πω τίποτε καθώς τον ακούω να λέει:

«Ενοχλεί το τσιγάρο;»
«Ναι», απαντάω, «αν θα είχατε την καλοσύνη να το σβήσετε».

Και ο άνθρωπος, ευγενέστατος, το έσβησε.

Όπως βλέπετε έχουμε δύο διαφορετικούς τύπους καπνιστών, ή μάλλον να πω ανθρώπων.

Στην πρώτη κατηγορία, όπου δεν υπάρχει φιλότιμο, ούτε σεβασμός, αντιθέτως θρασύτητα, κανείς πρέπει να δείχνει μηδενική ανοχή. Αλλιώς δεν θα πάρουν το μήνυμα. Το ίδιο βέβαια ισχύει και στις προσωπικές σχέσεις του καθενός. Σε όσους υπάρχει έλλειψη σεβασμού και αντί αυτού υπάρχει θράσος θα πρέπει να δείχνουμε την πόρτα αμέσως μόλις εκδηλωθούν αυτές οι συμπεριφορές και να μη γυρνάμε πίσω ούτε καν για να τους ρίξουμε δεύτερη ματιά. Διαφορετικά, εάν επιστρέφουμε σε τέτοιους ανθρώπους είναι σαν να δίνουμε το μήνυμα στον εγκέφαλό μας ότι δεν μας αξίζει κάτι καλύτερο.
« Last Edit: 25 Jan, 2008, 19:46:25 by spiros »

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Εγώ πάλι πριν λίγες ημέρες είχα καλέσει από σταθμό ταξί, να έρθει ταξιτζής μη καπνιστής.
Και σκάει μύτη ένας να χαρμανιάζει και με στυλάκι του τύπου: αν σ' αρέσει, που έχεις και απαιτήσεις. Αφού τα άκουσε γιατί παραβίασε τους κανονισμούς της πιάτσας, τον άφησα σύξυλο αρνούμενη βέβαια να τον πληρώσω.
Και φυσικά μου έστειλαν άλλο ταξί, ζητώντας μου και συγγνώμη για τη συμπεριφορά του οδηγού.

Τα ταξί δεν είναι ΙΧ, αλλά ΔΧ οχήματα και δεν μπορούν αν κάνουν ότι θέλουν. Υπόκεινται σε κανονισμούς που είναι υποχρεωμένοι να ακολουθούν, έστω και με το ζόρι.
« Last Edit: 22 Dec, 2007, 17:28:49 by spiros »
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline yasmin1gr

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Female
  • Ακόμη και τα ζώα υποφέρουν απο το κάπνισμα
Μπράβο παιδιά εύγε είμαι πολύ περήφανη για σας.

Εγώ παίρνω έναν πρόσφατα το σταματάει όταν του ειπα αλλα μετα αρχισε τη μουρμουρα μετα μου ειπε.. να το αγγιζω σας πειραζει κι αυτο; και στο τέλος με έβρισε όταν έφυγα.

Μετά ένας άλλος όταν του είπα ότι με πειράζει ο καπνός μου είπε να πάρω άλλον...

Με τα πολλα κι επειδη τα εχω παρει, τωρα εχω μαζι μου το ΦΕΚ του 2003 που το λεει και εχω αποφασισει να κραταω τους αριθμους τους και να γραψω γραμμα στα σωματεια και εταιρειες. Οταν μπηκα σε ενα σκασμενη πια και αναψε τσιγαρο του ειπα συγνωμη αλα θα παρω αλλον... μα μου λεει καθηστε το σβήνω... και μετα αρχισε να λεει διαφορα περι κατανοησης του ενος απο τον αλλο... του ειπα κι εγω οτι εαν δεν το ξερει ειναι παρανομο... εκει λιγο σκιαχτηκε.. αλλα ειπε οτι ανθρωποι ειμαστε πρεπει να τα λεμε...συμφωνω μονο που δεν πιανει με ολους. Γι αυτο αποφασισα να τα πω στις εταιρειες γιατι δεν μπορω να παιρνω ενα ταξι και να μου βγαινει η ψυχη καθε φορα.
« Last Edit: 04 Jan, 2009, 01:24:56 by spiros »
Ζωοφιλικό Σωματειο Αργος- Ομάδα Ψυχολόγων Υπερ των Ζώων

Offline psyhunterson

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 31
  • Gender: Male
  • Human mind is a parachute. It works when it's open
εγώ πλέον δεν παίρνω πολύ συχνά ταξί, αλλά κάποτε που το συνήθιζα, ντρεπόμουν να μιλήσω και γενικά έλεγα μέσα μου οτι θα κάνω υπομονή μέχρι να φτάσω σπίτι μου. Άλλωστε οταν έπαιρνα ταξί, σήμαινε οτι ήταν πολύ αργά για αστικό, άρα γυρνούσα από νυχτερινή διασκέδαση που ούτως ή άλλως είχα φάει την κάπνια του αιώνα! στο Ελλάντα είμαστε...

πάντως μπράβο παιδιά που αντιστέκεστε και διεκδικείτε τα αυτονόητα!
Η πραγματικότητα είναι η πιο επίμονη ψευδαίσθηση...  Άλμπερτ Άϊνσταϊν.

Offline yasmin1gr

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Female
  • Ακόμη και τα ζώα υποφέρουν απο το κάπνισμα
Εχω κι ενα καλο να σας πω.. σημερα μπηκα σε ενα τυχαια και καπνιζε.. τι να κανω χριστουγεννα δεν βρισκεις ευλκολα αλλον.. ευγενικα του ειπα μηπως θα μπορουσε να μη καπνιζει γιατι με πειραζει και... το πεταξε! .. και δέν μουρμούρισε καθολου! αντιθετα ξεχασε να βαλει ταξιμετρο και μου ζητουσε λιγοτερα απο οτι συνηθως .. φυσικα του εδωσα κατι παραπανω απ τη χαρα μου ;D
Ζωοφιλικό Σωματειο Αργος- Ομάδα Ψυχολόγων Υπερ των Ζώων

Offline yasmin1gr

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Female
  • Ακόμη και τα ζώα υποφέρουν απο το κάπνισμα
Βρήκα λυση ( ελειπα λογω χαλασμενου πισιου) οτα ερχεται καπνιζων ταξι ανοιγεις τη πορτα σαν για να μπεις και λες αα εχω προβλημα με τον καπνο θα παρω αλλον .. 99% ακους φωνη απελπισμενου για πελατη ταξιτζη "το σβήνω το σβήνω..." ;D
Ζωοφιλικό Σωματειο Αργος- Ομάδα Ψυχολόγων Υπερ των Ζώων

Offline Alexandra_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Posts: 1
Βρήκα λυση οταν ερχεται καπνιζων ταξι, ανοιγεις τη πορτα σαν για να μπεις και λες αα εχω προβλημα με τον καπνο θα παρω αλλον .. 99% ακους φωνη απελπισμενου για πελατη ταξιτζη "το σβήνω το σβήνω..." ;D
Δυστυχώς δεν μπορούσα να κάνω το ίδιο, επειδή ο ταξιτζής που αντιμετώπισα πρόσφατα το άναψε αρκετή ώρα αφού είχα μπει μέσα. Το ταξί ήταν σε αθλία κατάσταση, είχε στη διαπασών ένα ραδιόφωνο με συζήτηση για ποδόσφαιρο, και μετά από λίγο άναψε και το τσιγάρο του. Το μόνο που έκανα ήταν ότι άνοιξα διάπλατα το παράθυρο (ενώ έκανε πολύ κρύο) για να τον ξεπαγιάσω. Δεν διαμαρτυρήθηκε, πάντως. Συνέχισε να καπνίζει απτόητος.

Offline patroklos27

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 2
Οτα έχει πελάτη να μη καπνίζει ( εφόσον ενοχλήται ο πελάτης ) διαφορετικά δε συντρέχει λόγος.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Χτες κάνω σήμα σε ένα ταξιτζή να σταματήσει. Αυτός σταματάει και βλέπω ότι καπνίζει. Του κάνω νόημα με τα χέρια «όχι» και μετά βάζω το χέρι στο στόμα δείχνοντας το κάπνισμα (κλειστό το παράθυρο) για να φύγει. Φεύγει και παίρνω το επόμενο.

Αν το κάνουμε όλοι αυτό, ίσως προβληματιστούν.

Offline jpil

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Ταξί: Παράπονα και Καταγγελίες στο 1019

http://www.xblog.gr/?p=4164

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Το Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών, υλοποιώντας τη δέσμευση του υπουργού Κωστή Χατζηδάκη, μετά από συνάντηση που είχε στις 8 Ιουλίου του 2008 με την Πανελλήνια Ομοσπονδία ΤΑΞΙ και Αγοραίων, θέτει σε λειτουργία τη Γραμμή «1019» για την καταγραφή παραπόνων και καταγγελιών, καθώς και για την παροχή πληροφοριών σε σχέση με την εξυπηρέτηση των πολιτών από τα ταξί.

Αρχικά, τους 3 πρώτους μήνες το «1019» θα λειτουργεί πιλοτικά με 15 γραμμές και θα συγκεντρώσει τα απαραίτητα στατιστικά στοιχεία (αριθμός τηλεφωνημάτων, κατηγορίες παραπόνων κτλ), ώστε να προχωρήσει άμεσα η λειτουργία του μόνιμου τηλεφωνικού κέντρου.

Σε πρώτη φάση η χρήση του «1019» θα είναι στη διάθεση πολιτών των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων Αθηνών – Πειραιώς, Δυτικής Αττικής, Ανατολικής Αττικής, Θεσσαλονίκης, Αχαΐας, Ηρακλείου και της νήσου Ρόδου της Ν. Α. Δωδεκανήσου.

Με χρέωση μίας αστικής μονάδας, το «1019», πέρα από επώνυμες και ανώνυμες καταγγελίες, θα δίνει πληροφορίες που αφορούν στη χρήση των ταξί (πιάτσες, τιμολόγια, ειδικές χρεώσεις, δικαίωμα για διπλή ταρίφα, υποχρεώσεις οδηγών κλπ.

Η γραμμή λειτουργεί τις καθημερινές από τις 8.00 πμ έως τις 10.00 μμ, το Σάββατο από τις 8.30 πμ έως τις 8.00 μμ, ενώ δε θα λειτουργεί τις Κυριακές και τις επίσημες αργίες.
http://news.pathfinder.gr/greece/news/519539.html