Author Topic: Γεια σας !  (Read 3467 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Natasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Posts: 1
  • Gender: Female
Γεια σας !
« on: 20 Jun, 2014, 13:28:54 »
Είμαι δυστυχισμένη, έχω φρικάρει, πρέπει να το κάνω όλοοοο από την αρχή.

Είχα κόψει το κάπνισμα για 16 μήνες, με δυσκολίες, με προβλήματα, με νεύρα, με εφιάλτες,
με πολύ γυμναστική (όταν με είχε πιάσει η μέση μου φόρεσα την ζώνη για την μέση και πήγα σαν την τρελή κουτσαίνοντας και έτρεξα
στο πάρκο, μιλάμε για πόρωση), πάχυνα, νευρίασα, έπαθα κατάθλιψη, χώρισα (αυτό καλό ήταν  8) ) αλλά το έκοψα !!!!!!!!!!!

Ο πρώτος μήνας εφιάλτης, στους 3 μήνες είχα μια κρίση, στους 6 άλλη μία, στους 9 άλλη μία και μετά μια απίστευτη ελευθερία που όχι μόνο δεν την είχα σκεφτεί αλλά δεν την είχα ζητήσει κιόλας. Εγώ το έκοψα για να ζήσω κάτι παραπάνω μια που έχω έναν παιδί μόνη και μετά ανακάλυψα τα εκατομμύρια άλλα καλά με αρχηγό την ελευθερία μου !!!!!!!!!!!!

Και τώρα ?
Τι?
Πως?
Πάλι απο την αρχή ? όλο αυτό ?

Το πως ξανακάπνισα.... δεν έχει καν σημασία να πω το γιατί .. θα μπορούσα να ζήσω τα πάντα αλλά να μην ξανακαπνίσω..
δεν ξέρω γιατί, τα άλλα είναι δικαιολογίες..
σταμάτησα να το εκτιμώ ίσως..
Και ενώ έλεγα ότι αν βάλω τσιγάρο στο στόμα μου τέλος θα ξανακαπνίσω δεν έγινε ακριβώς έτσι.. έγινε ακόμα χειρότερο.
Μπορούσα να περάσω μέρες και μέρες χωρίς τσιγαρο στην αρχή (αφού ξανακάπνισα) και έτσι μπερδεύτηκα ότι ίσως το ελέγχω.
Ζαλιζόμουν, με χάλαγε δεν το ήθελα.. αλλά μετά πάλι ξανά.. έκανα ένα..

Μέχρι ολόκληρο μήνα πέρασα χωρις τσιγάρο και μετά ξανά.
Μα δεν προσπαθούσα να το κόψω, αλλά είχα μπερδευτεί τόσο πολύ. Μέχρι που πέρασαν 4 μήνες και συνειδητοποίησα (καθυστερημένη είμαι ?γιατί δεν το κατάλαβα από την αρχή ?  :-[  :-[ τότε που ήταν πιο εύκολο να το σταματήσω?)
πως έγινα πάλι καπνίστρια και πρέπει να το κάνω όλο από την αρχή.. όλο όμως..

Γιατί ξέχασα ποσο δύσκολο ήταν ?  :'(


Σήμερα έβαλα ξυπνητήρι 6,30 το πρωί και πήγα για τρέξιμο, ξεκινώ ξανά..
20/6/14

Την πρώτη φορά δεν σας είχα βρει ελπίζω να "κουνιέται" το φορουμ, είχα γραφτεί σε ένα ξένο και διάβαζα και έγραφα
συνέχεια, μάλιστα εκτύπωνα διάφορα άρθρα και διάβαζα όσο μπορούσα, με βοήθαγε.
Όπως με έχει βοηθήσει και το βιβλίο του allen karr.

Καλησπέρα είπα?
Καλησπέρα !!!!!  :)

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Γεια σας !
« Reply #1 on: 10 Jul, 2014, 17:01:53 »
Πώς τα πας έκτοτε;