Author Topic: Κάπνισμα σε καφετέρια - ΙΝΤΕΑΛ Πάτρα  (Read 3826 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline g47

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 4
Αν το γραφω σε λαθος ενοτητα ας μεταφερθει η ας συγχωνευθει.
Ενα συμπαθητικο καφε, το ΙΝΤΕΑΛ στη Πατρα, θα φαει συντομα τη πρωτη του καταγγελια.
Χωρος τεραστιος, πολυ μεγαλυτερος των 70 τ.μ.
Πρωτη φορα τελη Αυγουστου, μετα απο ερωτηση μου στο σερβιτορο, πολυ απλα μου ειχε πει οτι θα ισχυσει απο Σεπτεμβρη.
Μεσα Σεπτεμβρη παλι καπνιζαν πισω μου, ενω ενα μετρο διπλα μας, στο τοιχο και καθ'ολο το μηκος του, σηματακια μη καπνιζετε.
Οι καπνιστες, παιδαρελια 16-17 χρονων απο αυτα που δεν θα αντιδρασουν πολιτισμενα.
Το αναφερω στο σερβιτορο με την απαντηση εδω ειναι Ελλαδα, δεν ισχυει τιποτα.
Σημερα το ξαναεπισκεπτομαι και παλι τα ιδια.
Τι μπορω να κανω?

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι καταγγελίες. Πήρες το 1142;

Offline g47

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 4
Ναι, το οποιο μεταβιβαζει τη καταγγελια στην αστυνομια η οποια δεν ερχεται ποτε.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Πάντως, από το να μην κάνει κανείς τίποτε είναι καλύτερο. Ένα βήμα παραπέρα πάνε κάποιοι οι οποίοι κάνουν μηνύσεις, όταν το κράτος ολιγωρεί όσον αφορά στην τήρηση των νόμων:
http://www.nonsmokersclub.com/content/view/265/1/

Offline jpil

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Ωραία τα λες Σπύρο αλλά αν άρχιζα τις μηνύσεις θα ήμουν κάθε ημέρα στα δικαστήρια και δεν θα μπορούσα να πάω σε κανένα μαγαζι ξανά...

Η λύση είναι ολική απαγόρευση του καπνίσματος και να γίνουν πραγματικοί έλεγχοι και όχι κοροιδία!

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Μου φαίνεται ρώτησες «Τι μπορώ να κάνω;».

Μιλάμε για αγώνα ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Για φαντάσου οι μαύροι στην Αμερική πριν απελευθερωθούν να έλεγαν «δεν διεκδικώ την ελευθερία μου διότι δεν θα μπορώ να πάω σε καφετέρια».

Ακόμη σκλάβοι θα ήταν. Και στην περίπτωσή τους δεν είναι θέμα καφετέριας, απλά τους σκότωναν.

Ακριβώς επειδή κανείς δεν έχει διάθεση για ενεργό αγώνα, επειδή κανείς δεν μιλάει, διαιωνίζεται η κατάσταση με το κάπνισμα στην Ελλάδα.

Διάβασε κι εδώ τι λέει κάποιος:

http://www.nonsmokersclub.com/content/view/263/1/

Quote
Comment:
Και όχι μόνο αυτό: ΟΛΑ τα μέσα πίεσης είναι καλά: καλουμε το 100 γιατί η Αστυνομία είναι υποχρεωμένη να συνδράμει τους Επιθεωρητές Υπηρεσιών Υγείας και Πρόνοιας εκ του νόμου, αλλά και να εφαρμόζει κάθε νόμο της Ελληνικής Δημοκρατίας. Παίρνουμε φωτογραφίες, έχουμε μάρτυρες και κάνουμε μηνύσεις! Αντεπίθεση στην ανομία των Ελληνάρων με όλα τα νόμιμα μέσα!
Μία ακόμα καλή ιδέα: υπάρχουν διεθνή sites αξιολόγησης εστιατορίων, ξενοδοχείων κλπ. (προσωπικά χρησιμοποιώ το TripAdvisor) που τα διαβάζουν τουρίστες πριν επισκεφθούν έναν τουριστικό προορισμό. Αναρτάτε κακές κριτικές π.χ. στα αγγλικά λόγω κάπνας και μη τήρησης του ελληνικού νόμου για όσα μαγαζιά αξιολογούνται από αυτά τα sites και μετά τηλεφωνείτε τους και λέγετέ τους ότι τους κάνατε διεθνώς ρόμπα! Εκεί να δείτε πόσο θα τους πονέσει!
« Last Edit: 31 Oct, 2009, 18:43:44 by spiros »

Offline jpil

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Η ολική απαγόρευση μπορεί να έρθει αλλά στην Ελλάδα θα είναι απλά άλλος ένας νόμος στα χαρτιά γιατί δεν υπάρχει κανένας έλεγχος!