Author Topic: Πάρτι χωρίς καπνό, Σάββατο 22 Δεκεμβρίου  (Read 8650 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Το nosmoke.gr και το nonsmokersclub.com με μεγάλη χαρά σας προσκαλούν σε ένα ΠΑΡΤΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΝΟ το Σάββατο 22 Δεκεμβρίου, ώρα 22:00΄ στο Ελεύθερο Ωδείο, Σεβαστουπόλεως 2 και Φειδιππίδου, Αμπελόκηποι, 3ος όροφος, τηλ. 2107474470. (7 λεπτά περπάτημα από το μετρό Αμπελοκήπων, δίπλα στη διασταύρωση Λ. Κηφισίας & Λ. Αλεξάνδρας). Η είσοδος είναι ελεύθερη, θα σας παρακαλούσαμε ωστόσο η κάθε παρέα αν μπορείτε να φέρνετε και κάποιο ποτό.

Μπορείτε αν θέλετε να καλέσετε και φίλους/φίλες αρκεί να ΜΗΝ καπνίζουν! (Απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους χώρους του κτιρίου).

Ο χώρος που θα γίνει το πάρτι είναι μεγάλος, αλλά σε περίπτωση που προγραμματίσετε να έρθετε στα σίγουρα, στείλτε μας αν θέλετε ένα ενημερωτικό e-mail, ώστε να γίνει κι από μας πληρέστερος προγραμματισμός.

Θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε!

Ηλικίες: Στην πλειονότητα από 18 έως 40.
Μουσική: Κυρίως ξένη, επιλεγμένα Ελληνικά και στιγμιότυπο latin. Δεν αποκλείεται ωστόσο να έχουμε και πινελιές ζωντανής μουσικής.

Εάν είστε γραμμένοι στο facebook μπορείτε να ενημερώσετε αν θα έρθετε πηγαίνοντας στη σελίδα της εκδήλωσης και με την εγγραφή σας στην ομάδα Non smoking singles in Greece.


View Larger Map
« Last Edit: 14 Feb, 2008, 11:37:30 by spiros »

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Έλαβα στο e-mail μου το παρακάτω ιδιαίτερα διασκεδαστικό μήνυμα:

Quote
ayti einai isws i moni koinwniki peristasi opou den tha eprepe na piesete gia tin efarmogi tis apagoreysis.....to giati tha to katalavete ean to party sas einai arketa epityximeno wste na idrwsoun oi kalesmenoi sas!
stin ypoloipi eyrwpi exei arxisei edw kai kapoious mines na efarmozetai i apagoreysi tou kapnismatos sta clubs, me katastrofikes synepeies: oi dystyxoi kapnistes ypoxrewnontai na kapnizoun se skepastous xwrous eksw apo ta clubs kai oloi aneksairetws (kapnistes & mi kapnistes) ypoferoun apo tin osmi twn swmatikwn ekkrisewn: idrwtas,...aeria klp & ola osa fysika synodeyoun ena kalo party & pou mexri twra kalypte o kapnos.
opote filoi antikapnistes parte ta mantalakia sas mazi (gia ti myti) i apla frontiste ta parties sas na einai arketa ksenerwta wste na min yparxei pithanotita oi kalesmenoi sas na idrwsoun & na ypoferete!

filikotata

Kostas Houliarakis (satori101@partysan.gr)

Αχ φίλε μου Κώστα, κατ' αρχάς δεν θα σχολιάσω ότι το μήνυμα είναι γραμμένο σε greeklish.

Σε δεύτερη φάση, είδα τους δύστυχους τους καπνιστές να καπνίζουν έξω από τα κλαμπ στην Αγγλία και άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Δυστυχώς όμως, το επίπεδο επίγνωσης και του εθισμού τους είναι τέτοιο, έτσι ώστε να μην καταλαβαίνουν τόσο το κακό που κάνουν στον εαυτό τους, όσο και στους άλλους.

Η συμπόνια προς τα εθισμένα άτομα βέβαια, είναι άπειρη, μέχρι το σημείο που δεν την εκμεταλλεύονται αψηφώντας τα δικαιώματα και την υγεία των άλλων. Δυστυχώς, η περίπτωση με την πλειονότητα των εν Ελλάδι καπνιστών.

Το να στέλνει κανείς μήνυμα για μια συγκέντρωση χωρίς καπνό (πρωτοποριακή στην Ελλάδα) και να προτείνει να είναι το μόνο μέρος όπου δεν έπρεπε να ισχύει, το θεωρώ το λιγότερο ιδιοτελές τη στιγμή που οι «καημένοι» οι καπνιστές μπορούν να καπνίζουν οπουδήποτε σε αυτή τη χώρα.

Συν τοις άλλοις, η σύνδεση του μη καπνίσματος με το ξενέρωμα, προέρχεται πάντοτε και εξ ορισμού από ξενέρωτα άτομα, που δεν έχουν γνωρίσει πώς είναι η ζωή όταν μπορείς να τρέξεις, να χορέψεις και πολλά άλλα χωρίς να αγκομαχάς και να σε πιάνει το γκούχου-γκούχου. Για να μη σχολιάσω και τις επιπτώσεις του καπνίσματος στη στύση των «καημένων» (και φυσικά ευφυέστατων για την επιλογή τους) αρρένων καπνιστών...

Αν και απ' ό,τι δείχνουν οι στατιστικές για την Ελλάδα, οι γυναίκες, τους ξεπερνούν κατά πολύ σε αυτό το είδος ιδιόμορφης ευφυΐας.
« Last Edit: 11 Dec, 2007, 02:48:33 by spiros »

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Ηθικό δίδαγμα...

Ε, ψιτ, μη καπνιστή, μη φας φασολάδα και άναψε και κανένα θερμοσίφωνα...!

Από τα greeklish και την κακοποίηση της γλώσσας, μάλλον νεαρός θα είναι ο "συγγραφέας" αυτού του παραληρήματος. Οπότε του δίνω άλλοθι μόνο λόγω ανωριμότητας και όχι ως καπνιστή.
Μόνο να προσέχει, γιατί η ζωή έχει πολλά γυρίσματα - κάτι που του εύχομαι, για να καταλάβει τι θα πει μου κόβουν τον αέρα και δεν μπορώ να ανασάνω...!

Υ.Γ. Χαίρομαι που είμαι  βρώμικη, σε αντίθεση με τους πεντακάθαρους καπνιστές με την εξαίσια μυρωδιά του καπνού, τα περιποιημένα κιτρινισμένα δάχτυλα, τα υπέροχα κατάμαυρα - σάπια δόντια και το αισθησιακό βλέμμα του ροφού - αποβλάκωσης από τη μαστούρα και την εξάρτηση...
« Last Edit: 11 Dec, 2007, 15:23:29 by spiros »
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline elsaR

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 16

Πρώτη φορά ακούω για το τσιγάρο σε ρόλο ...αποσμητικού χώρου! Θα μας τρελάνουν οι άνθρωποι!


-Σπύρο, χρόνια πολλά (και) από εδώ!
-καλή επιτυχία στο πάρτι! Δυστυχώς, είμαι εκτός των ορίων ηλικίας!

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
elsaR, μπορείς να έρθεις, οι ηλικίες είναι ενδεικτικές, δεν υπάρχει όριο.

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
 Elsa, γειά σου.

Μου άρεσε πολύ η αηδιασμένη φατσούλα...

Όσο για τους καπνιστές, θα ακούσεις πάρα πολλές "εξυπνάδες", ώστε να δικαιολογήσουν τα κατά τα άλλα, αδικαιολόγητα...
Δεν έχουν το σθένος να πουν τα πράγματα όπως έχουν και αυτό κορίτσι μου είναι δυστυχώς και τρόπος ζωής και γενικής συμπεριφοράς των καπνιστών.
Το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να τους αγνοήσεις και να συνεχίσεις την δική σου πορεία.
Το να πηγαίνεις σαν το πρόβατο μέσα στο κοπάδι, δεν είναι πάντα το σωστότερο! Και πίστεψέ με η ζωή έχει πολλά τέτοια παραδείγματα περί λάθους ιδεών της πλειοψηφίας.
Καλό σου απόγευμα.
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Ναι και οι φωτογραφίες από το πάρτι. Καθώς είχαμε πολύ κόσμο που χόρευε λάτιν, είχαμε και σχετικό χορό. Στο τέλος το ρίξαμε στη ζωντανή μουσική με πιάνο από τον υποφαινόμενο, κιθάρα από τον Αλέξανδρο και μπάσο από τον Σπύρο Μπ.

Μετά τα 6-8 άκαπνα πάρτι που έχω κάνει σπίτι μου, αυτό ήταν το πρώτο σε ουδέτερο χώρο με ανοικτή πρόσκληση σε μη καπνιστές. Να είστε σίγουροι, δεν θα είναι το τελευταίο.

Η έλλειψη του καπνού ήταν αισθητή -- είναι συγκλονιστικό να μπορεί να χορεύει κανείς χωρίς να του έρχεται κάπνα!

« Last Edit: 25 Dec, 2007, 01:12:47 by spiros »

Offline psyhunterson

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 31
  • Gender: Male
  • Human mind is a parachute. It works when it's open
Μπράβο παιδιά για τα πάρτυ σας!  Σχετικά με το μέηλ του τύπου, είναι αλήθεια οτι στα κλαμπ που δεν καπνίζουνε πια, μυρίζει ιδρωτίλα, αλλά τουλάχιστον δεν βλάπτει την υγεία σου. Ενώ ο καπνός ΚΑΙ βρωμάει, ΚΑΙ βλάπτει. Επίσης, ο δύσοσμος ιδρώτας είναι αποτέλεσμα υψηλά όξινης διατροφής και κατανάλωση πολύ αλκοόλ. αυτά για όσους δεν θέλουν να μυρίζει ο ιδρώτας τους ;D  Νομίζω όμως πως αν ένας χώρος μαγαζιού έχει καλό εξαερισμό δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τη μυρωδιά, ενώ με τον καπνό θα εξακολουθεί να υπάρχει.

τα περί ξενέρωτου δε θα τα σχολιάσω γιατί μόνο ένα 15χρονο μπορεί να μιλά και να πιστεύει έτσι. Κάθε ώριμος ενήλικας ακόμα και καπνιστής, αναγνωρίζει οτι είναι καλό για κάποιον να μην καπνίζει.

Η πραγματικότητα είναι η πιο επίμονη ψευδαίσθηση...  Άλμπερτ Άϊνσταϊν.