Author Topic: Κάπνισμα σε τράπεζες - Alpha, Eurobank, Αγροτική, Εθνική, Millenium, HSBC  (Read 33186 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Σήμερα επισκέφθηκα το υποκατάστημα Πανεπιστημίου της Nova Bank (νυν Millenium) λέγοντας από μέσα μου, "δεν μπορεί, ξένων συμφερόντων, θα είναι κάπως πιο πολιτισμένοι". Εξάλλου, σε όλες τις ελληνικές τράπεζες που έχω πάει (Alpha, Eurobank, Αγροτική, Εθνική) έχω δει υπαλλήλους να καπνίζουν, ακόμη και ταμίες!

Προς μεγάλη μου έκπληξη, είδα έναν υπάλληλο στο γραφείο στα δεξιά να καπνίζει. Όταν το επισήμανα στην ιδιαίτερα  συμπαθητική υπάλληλο με την οποία μίλησα σε ένα άλλο γραφείο, μου είπε ότι κανονικά απαγορεύεται, και ότι και εκείνη έχει κάνει Αγγλία και με καταλαβαίνει.

Όσοι λοιπόν τυχαίνει να είστε σε τέτοιους χώρους όπου απαγορεύεται, χρησιμοποιήστε τα κινητά σας, βγάλτε τους φωτογραφία για να τους θαυμάζουμε όλοι.
« Last Edit: 14 Jun, 2007, 19:58:38 by spiros »

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Απ: Κάπνισμα σε τράπεζες
« Reply #1 on: 12 Sep, 2006, 18:49:33 »
Quote
Όσοι λοιπόν τυχαίνει να είστε σε τέτοιους χώρους όπου απαγορεύεται, χρησιμοποιήστε τα κινητά σας, βγάλτε τους φωτογραφία για να τους θαυμάζουμε όλοι.

Αυτό απαγορεύεται όμως και αν σε καταλάβει ο άλλος την έβαψες!

Ακούστε απίστευτο περιστατικό των πρώτων ημερών της νομοθεσίας στην Ελλάδα.(Φυσικά έγινε ο χαμός στην τράπεζα-ακούσαν τέτοιο βρίσιμο από εμένα-και τους είπα ότι αν έχουν παράπονο για τα όσα τους έσυρα, ας καλέσουν την αστυνομία επί τόπου και εγώ θα πάρω τον εισαγγελέα). Δεν τολμίσαν να κάνουν τίποτα βέβαια, αλλά επειδή όλα αυτά πάνε στα σκουπίδια, δεν έκανα έγγραφο προς τα κεντρικά της Εθνικής Τράπεζας.

Λοιπόν. Μέσα σε κατάστημα της άνω τράπεζας(συγκεκριμένα του Χαιδαρίου) ένας καρδιοπαθής δίπλα μου παθαίνει κρίση.Προσπαθώ να τον βοηθήσω, του δίνω τα χάπια που μου υπόδειξε στην τσέπη του και πριν ακόμη συνέλθει τελείως (στο πολύ μικρό κατάστημα) ανάβει ο υπάλληλος που απήχε ούτε 2 μέτρα από τον καρδιοπαθή, τσιγάρο.
 Του λέω τι κάνετε κύριε,δεν βλέπετε; Και μου απαντάει δεν έχει τίποτα η πίεση θα του ανέβηκε.Σιγά τώρα να μην κόψουμε εμείς το κάπνισμα, άι παράτα μας από εδώ! Μας βγάλατε και νόμους λες και είμαστε λεπροί! Θα καπνίζουμε και σε όποιον αρέσει...!

Και πήρε και το μέρος του και ο διευθυντής. Έχει χάρη που βιαζόμουν να πάω στη δουλειά! >:(
Έχετε δει μενόμενο ταύρο σε υαλοπωλείο; Ε, κάπως έτσι αντέδρασα. Ο δε κακόμοιρος ο κύριος είπε: άστο κοπέλα μου θα φύγω εγώ!

Τα ίδια δε και στα κεντρικά της Εθνικής στην Σταδίου με Αιόλου, αλλά και όπου αλλού έχω πάει.

Αν πείτε στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο στην Πεσματζόγλου; Έχω δώσει γερά ματς με τον εκεί προιστάμενο, ο οποίος χλευάζει συνεχώς επικαλλούμενος και την γυναικεία μου φύση.

Και ερωτώ Σπύρο. (όχι προσωπικά σε εσένα).
Σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι ή όχι όταν όταν το κάνουν αυτό με τις γυναίκες;
« Last Edit: 12 Sep, 2006, 21:08:27 by spiros »
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: Κάπνισμα σε τράπεζες
« Reply #2 on: 12 Sep, 2006, 21:09:21 »
Quote
Και ερωτώ Σπύρο. (όχι προσωπικά σε εσένα).
Σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι ή όχι όταν όταν το κάνουν αυτό με τις γυναίκες;

Εάν ήσουν Αλβανός θα επικαλείτο την αλβανική σου φύση...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: Κάπνισμα σε τράπεζες
« Reply #3 on: 06 Feb, 2007, 15:00:15 »
Πριν μερικές μέρες, νέο κατάστημα Αγροτικής στην Πανεπιστημίου, έχω δει πάνω από μία φορά μια κυρία να καπνίζει.

Offline progvamp

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 5
Απ: Κάπνισμα σε τράπεζες
« Reply #4 on: 19 Feb, 2007, 15:34:38 »
Νόμιζα ότι το είχα γράψει, από ό,τι βλέπω μάλλον μου διέφυγε. Πάνε κάτι μήνες τώρα, ήταν το Φθινόπωρο, στις αρχές Οκτωβρίου και είχα επισκεφτεί μια Eurobank, συγκεκριμένα το υποκατάστημα στην Στρατηγού Καλάρη, στα Κάτω Πατήσια. Πολύ μικρός χώρος και μάλιστα εκείνη την ημέρα έκανε πολύ ζέστη και τους είχε χαλάσει και το κλιματιστικό!

1. Κάπνιζε ένας υπάλληλος μπροστά στα μάτια μας και κάπνιζε και ακόμα και ο προϊστάμενος που είχε το γραφείο του στο βάθος, φάτσα όπως μπαίνεις στην τράπεζα.

2. Όπως ανέφερα κλιματισμός γιοκ. Είχαν εργάτες και προσπαθούσαν κάτι να φτιάξουν στο πίσω μέρος του χώρου.

3. Είχαν την πόρτα κλειστή!!!

4. Επειδή άρχισε να σχηματίζεται ουρά από κόσμο, άρχισαν να καπνίζουν και οι πελάτες!!! Έναν είδα που καθόταν δυο θέσεις πιο μπροστά μου στην ουρά κι έναν άλλον που συζητούσε με τον έναν υπάλληλο καπνιστή σε ένα γραφείο.

Έβγαλα και κάτι φωτογραφίες τον προϊστάμενο, αλλά επειδή είχα μια κάμερα απέναντί μου προσπαθούσα να είμαι διακριτική και επειδή δεν έχει ζουμ η κάμερα του κινητού μου δεν φαίνεται καλά ότι καπνίζει.

Την επόμενη ημέρα πήγα και πήρα τα λεφτά μου και έκλεισα τον λογαριασμό μου στην Eurobank. Όχι μόνο λόγω του καπνίσματος, αλλά και για άλλους λόγους. Πήγα στην Τράπεζα Κύπρου, στην Αχαρνών και εκεί, όσες φορές έχω πάει δεν έχω δει κανέναν να καπνίζει! :P Ρώτησα τον υπάλληλο που με εξυπηρέτησε και μου είπε ότι ενώ ο ίδιος δεν καπνίζει, καμιά φορά κάποιοι συνάδελφοί του ανάβουν τσιγάρο. Ίσως όχι με τη συχνότητα που ανάβουν στην Eurobank.
« Last Edit: 19 Feb, 2007, 15:39:14 by progvamp »

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: Κάπνισμα σε τράπεζες
« Reply #5 on: 19 Feb, 2007, 16:57:44 »
Όλες οι τράπεζες στην Ελλάδα είναι χάλια, ακόμη και οι ξένες (απλούστατα επειδή το προσωπικό είναι Έλληνες), να φανταστείς, ακόμη και στη Nova έχω δει να καπνίζουν.

Αν ποτέ κανείς βρει μια τράπεζα όπου δεν καπνίζουν, να μας το πει, να βάλουμε εκεί τα λεφτά μας, έτσι κι αλλιώς όλοι χάλια επιτόκια έχουν.

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Απ: Κάπνισμα σε τράπεζες
« Reply #6 on: 25 Apr, 2007, 23:18:30 »
 Εχθές επισκέφθηκα το κατάστημα της ALPHA BANK στη Σταδίου  στα κεντρικά της. Εκεί  είχαν το σηματάκι της απαγόρευσης του καπνίσματος σε κάθε ταμείο μπροστά και από κάτω είχαν αυτά τα γιγάντια τασάκια και ανενόχλητοι κάπνιζαν και οι πελάτες!!! (εκτός βέβαια από το προσωπικό).
 Δεν μπορούσα να τραβήξω φωτογραφία γιατί είχε ελάχιστο κόσμο και κάνει θόρυβο το κινητό μου, αλλά που θα πάει θα ξαναεπισκευτώ κάποια στιγμή το μέρος...  >:(
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Απ: Κάπνισμα σε τράπεζες
« Reply #7 on: 30 May, 2007, 17:33:23 »
 Άνοιξε ένα καινούριο κατάστημα της ALPHA BANK, και λέω άντε μήπως τηρούν το μέτρο της απαγόρευσης του καπνίσματος, ας το επισκεφτώ.
 Αμ, δε! Πιο πολλά ήταν τα τασάκια παρά οι υπάλληλοι.  >:(
 Αλλά εδώ κάπνιζαν ανενόχλητοι οι πελάτες στα κεντρικά τους, οπότε από το κεφάλι βρωμάει το ψάρι...

 Το κατάστημα είναι αυτό στη διασταύρωση Θηβών με Λ. Αθηνών, στην έξοδο για Κόρινθο.
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: Κάπνισμα σε τράπεζες
« Reply #8 on: 31 May, 2007, 15:22:03 »
Μόλις υπέβαλα παράπονο μέσω Διαδικτύου στην Alpha. Ίσως θα μπορούσατε να κάνετε και εσείς το ίδιο.

https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=5129&la=1

Quote
Καλημέρα σας,

Έχω προσέξει, επανελλημένως, σε υποκαταστήματά σας, να καπνίζουν οι υπάλληλοι της τραπέζης. Μπορείτε να με ενημερώσετε εάν η τράπεζα σας έχει κάποια πολιτική σχετικά με το κάπνισμα και αν αυτό επιτρέπεται στους χώρους της τραπεζας;

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Απ: Κάπνισμα σε τράπεζες
« Reply #9 on: 31 May, 2007, 18:51:39 »
 Καλή ιδέα Σπύρο, θα το εφαρμόσω κι εγώ, αλλά μη νομίζεις ότι δεν είναι ενήμεροι για το τι γίνεται. Αφού οι ίδιοι οι υπεύθυνοι είναι οι πρώτοι που παραβαίνουν τη νομοθεσία.
 Και μια συνήθης απάντηση είναι: δεν έχουν φτιάξει χώρια καπνιστήριο.
 Ή αν έχουν, λένε: Αν φύγω για τσιγάρο δεν θα μπορεί να εξυπηρετηθεί ο κόσμος και θα διαμαρτύρονται...κάτι που μου έχει τύχει, να διαμαρτύρονται και οι καπνίζοντες και οι μη, του τύπου, ας κάνει όσα τσιγάρα θέλει φτάνει να μας εξυπηρετήσει.

 Και λέω εγώ τώρα: κι ας μας πάρουν με ασθενοφόρο γιατί κάποιοι "μαστουρωμένοι πρεζάκηδες" - ακριβώς το ίδιο είναι όσοι καπνίζουν-  θέλουν να μας υποβάλλουν σε βασανιστήρια, αρκεί να βολευτούν όπως θέλουν οι ίδιοι.
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: Κάπνισμα σε τράπεζες
« Reply #10 on: 05 Jun, 2007, 11:02:48 »
Μόλις με πήραν τηλέφωνο.

Με ρώτησαν σε ποια υποκαταστήματα έγινε και αν παραπονέθηκα στον διευθυντή.
Τους ρώτησα αν μπορώ να πάρω φωτογραφία και να τους τη στείλω και είπαν ότι δεν υπάρχει ακόμη τέτοια δυνατότητα.

Επίσης δεν ήξερε αν προβλεπόταν κάποια πειθαρχική διαδικασία σε καπνίζοντες υπαλλήλους και αν ξαναδώ να συμβεί κάτι τέτοιο να πάρω τηλέφωνο στο κέντρο της Άλφα και να μιλήσω στα παράπονα 210 3260000 (επιλογή 5).

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Απ: Κάπνισμα σε τράπεζες
« Reply #11 on: 05 Jun, 2007, 22:24:05 »
Μόλις με πήραν τηλέφωνο.

Με ρώτησαν σε ποια υποκαταστήματα έγινε και αν παραπονέθηκα στον διευθυντή.
Τους ρώτησα αν μπορώ να πάρω φωτογραφία και να τους τη στείλω και είπαν ότι δεν υπάρχει ακόμη τέτοια δυνατότητα.

Επίσης δεν ήξερε αν προβλεπόταν κάποια πειθαρχική διαδικασία σε καπνίζοντες υπαλλήλους και αν ξαναδώ να συμβεί κάτι τέτοιο να πάρω τηλέφωνο στο κέντρο της Άλφα και να μιλήσω στα παράπονα 210 3260000 (επιλογή 5).

-----------------------------------------------------------------

 Σπύρο, αν σε ξαναπάρουν δώστους τα στοιχεία μου να επικοινωνήσουν μαζί μου, γιατί θα ήθελα να δω τον τρόπο κάλυψής τους...

 kaeir
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: Κάπνισμα σε τράπεζες
« Reply #12 on: 08 Jun, 2007, 06:30:24 »
Δεν νομίζω να με ξαναπάρουν. Καλό θα ήταν να πάρεις κι εσύ με σχετικό παράπονο, για να αισθανθούν ότι κάτι γίνεται.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: Κάπνισμα σε τράπεζες
« Reply #13 on: 14 Jun, 2007, 19:54:08 »
Νέο μήνυμα που έστειλα:

Quote
Σας είχα ξαναγράψει σχετικά με το κάπνισμα σε υποκαταστήματα.

Τη Δευτέρα λοιπόν, 11 Ιουνίου, επισκέφθηκα δύο και στα δύο υπήρχαν υπάλληλοι που κάπνιζαν.

1. Πανεπιστημίου 14, ώρα 11:10, όνομα ΧΧΧ
2. Κεντρικό στη Σταδίου, ώρα 11:30, στο γραφείο τέρμα δεξιά στο ισόγειο, όνομα ΧΧΧ

Πώς διαχειρίζεστε αυτές τις καταστάσεις; Θέλω να ξέρω, γιατί ως πελάτης, προτιμώ μια τράπεζα όπου δεν χρειάζεται να υπομένω τον καπνό των υπαλλήλων στις συναλλαγές μου.

Επίσης, να αναφέρω ότι έκανα ανάληψη τα περισσότερα χρήματα που είχα στην Alpha και τα πήγα στην HSBC, η οποία εκτός, από την προσφορά 4,05% καθαρό επιτόκιο τετράμηνης προθεσμιακής κατάθεσης, είχε και μια ταμπέλα ως HSBC, The non smoking bank, Επιτρέπεται ΜΟΝΟ στους ειδικούς χώρους, Smoking in the designated areas ONLY. Όση ώρα ήμουν εκεί (30 λεπτά) δεν είδα κανένα να καπνίζει.

« Last Edit: 17 Jun, 2007, 01:09:03 by spiros »

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
 Έστειλα τα παράπονά μου στην alpha-bank, μου ήρθε επιβεβαιωτικό ενημέρωσής τους, αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση εδώ και 2 εβδομάδες περίπου...σαν να μην συμβαίνει τίποτα!
  >:(

Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...