Author Topic: Κάπνισμα στο International Publishers Exhibition στο Caravel  (Read 7712 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Παρευρέθηκα στην παραπάνω έκθεση ξενόγλωσσων βιβλίων όπου παρατήρησα, για άλλη μια φορά, αρκετά άτομα να καπνίζουν στο κύριο τμήμα του εκθεσιακού χώρου... γεγονός ουδόλως περίεργο καθώς θυμάμαι ακόμη και υπαλλήλους βιβλιοπωλείων να καπνίζουν (Πολιτεία, Πρωτοπορία π.χ.).

Πάλι καλά που δεν έβαλαν και φωτιά στα βιβλία.

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Για εμένα τουλάχιστον, οι καπνιστές είναι απολίτιστα άτομα. Και ως γνωστόν διάβασμα και βιβλία = πολιτισμός.Οπότε δεν το βρίσκω διόλου απίθανο αυτό που λες.
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Δεν θα έλεγα ότι είναι απολίτιστα άτομα - απλά εθισμένα. Έχω φίλους (πρώην / νυν) καπνιστές οι οποίοι είναι υπέροχοι άνθρωποι και έχουν και σεβασμό. Θυμάμαι π.χ. έναν φίλο μου που ποτέ δεν κάπνιζε μπροστά στα παιδιά του και έβγαινε στο μπαλκόνι ακόμη κι αν η θερμοκρασία ήταν υπό το μηδέν.

Να μη γινόμαστε απόλυτοι...

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
έναν φίλο μου που ποτέ δεν κάπνιζε μπροστά στα παιδιά του και έβγαινε στο μπαλκόνι ακόμη κι αν η θερμοκρασία ήταν υπό το μηδέν.

Ως πότε νομίζεις θα το κάνει αυτό; Ώσπου να μεγαλώσουν.

Εξάλλου και σε ανοιχτό χώρο όταν καπνίζει δίπλα τους, πάλι αναπνέουν τον καπνό του. Δεν έχει καμιά διαφορά για εμένα προσωπικά όταν καπνίζει ο άλλος αν είναι σε ανοιχτό ή σε κλειστό χώρο. Αναπνέεις τον καπνό του όταν τον φέρνει ο αέρας. Δεν παραμένει σ' αυτόν και μόνο. Αναγκάζει και τον άλλον να καπνίζει.

Όταν μεγαλώσουν τα παιδιά δηλαδή θεωρούν οι καπνιστές ότι δεν χρήζουν προστασίας και σεβασμού.

Και το λέω γενικά αυτό, όχι ειδικά για τον φίλο σου.
« Last Edit: 06 Sep, 2008, 23:12:56 by spiros »
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...