Author Topic: Πόση «ευφυΐα» κρύβεται σε αποφάσεις σαν το ξεκίνημα του καπνίσματος;  (Read 10203 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline freedom

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Female
  • Κάπνισμα: Το έχω κόψει
Αυτό είναι, εθίζεις τις μάζες στοιχηματίζοντας στην απέραντη ηλιθιότητά τους, και στη συνέχεια αυξάνεις όλο και περισσότερο το κόστος των ναρκωτικών.

Αυτό περί "απέραντης ηλιθιότητας" νομίζω ότι είναι άστοχο σχόλιο. Είναι γνωστό ότι η νικοτίνη είναι το πιο εθιστικό ναρκωτικό. Δεν μπορεί να ισχυρίζεται κανείς ότι όλοι αυτοί που καπνίζουν είναι απέραντα ηλίθιοι. Σίγουρα δεν αποτελεί το πιο έξυπνο πράγμα το να δοκιμάσει κανείς το τσιγάρο, αλλά πολλά άλλα επίσης πράγματα που κάνουμε καθημερινά δεν είναι έξυπνα. Όλοι κάνουμε γκάφες... το κακό είναι ότι αυτή η "γκάφα" μας στοιχίζει αν όχι την ίδια μας τη ζωή, τότε την ποιότητα της ζωής μας  :(

Συμφωνώ ότι η κυβέρνηση εκμεταλλεύεται τον εθισμό των ανθρώπων... αν ήθελε να είναι καίρια κι αποτελεσματικά τα μέτρα της θα μπορούσε απλά να κηρύξει τα τσιγάρα παράνομα, όπως είναι παράνομη η ηρωίνη, η μαριχουάνα κτλ... Προφανώς όμως δεν θέλει κάτι τέτοιο...
« Last Edit: 13 Jan, 2010, 18:37:06 by spiros »

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Ε, ναι, ενώ ο στόχος των καπνιοβημαχανιών να προσηλυτίσουν δισεκατομμύρια σε ένα άχρηστο και επιβλαβές προϊόν βάσει καθαρά φανταστικών αποδόσεων (μαγκιά, στιλ, απελευθέρωση, χειραφέτηση, σεξ απίλ...) απολύτως, μα απολύτως, εύστοχος ;)

Offline freedom

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Female
  • Κάπνισμα: Το έχω κόψει
Οπότε έχουμε δύο άστοχα πράγματα σ' αυτό το topic  ;)

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Lol. Θα ήθελα πολύ κάποιος να μου εξηγήσει, (ας πούμε από το 1980 και μετά που κανείς δεν μπορεί να παραπονεθεί για τη διαθεσιμότητα των πληροφοριών σχετικά με τη βλαπτικότητα και την εθιστικότητα του τσιγάρου) πώς είναι δυνατόν ευφυείς άνθρωποι όχι μόνο να ξεκινούν το κάπνισμα, αλλά και να το συνεχίζουν για όλη τους τη ζωή;

Ειλικιρινά, αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει σε αυτή τη χαζή μου απορία, θα ήμουν βαθύτατα υπόχρεος...

Offline freedom

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Female
  • Κάπνισμα: Το έχω κόψει
May I try?
Όσον αφορά το πώς είναι δυνατόν να συνεχίζουν, νομίζω πως δεν χρειάζεται πλήρη ανάλυση...
Θα το πω απλά, με τα "λιγοστά εγκεφαλικά μου κύτταρα": Τσιγάρο έχει νικοτίνη, νικοτίνη εθίζει άνθρωπο, άνθρωπος καπνίζει τσιγάρα... πολλά τσιγάρα.
Στο "για όλη του τη ζωή" έχεις δίκιο, όλοι οι καπνιστές που θέλουν να θεωρούν τους εαυτούς τους ευφυείς πρέπει να κάνουν προσπάθεια να απελευθερωθούν από τη σκλαβιά της νικοτίνης. Δυστυχώς η προσπάθεια αυτή δεν είναι πάντα επιτυχής και αν κάποιος δεν έχει υπάρξει καπνιστής δεν μπορεί ξέρει πόσο δύσκολο είναι κάποιες φορές. Πλύση εγκεφάλου; Ψευδαισθήσεις; Να ήταν οι μόνες στον κόσμο που ζούμε....
Όσον αφορά το πώς είναι δυνατόν να ξεκινούν, θα σου απαντήσω με κάποιες ερωτήσεις. Πώς είναι δυνατόν κάποιος να οδηγεί με ταχύτητα άνω του ορίου στο Μαλιακό, στα Τέμπη και στους δρόμους γενικότερα, κυρίως τους επαρχιακούς; Πώς είναι δυνατόν να καταναλώνουμε τροφές στα fast-food? Πώς είναι δυνατόν να κυκλοφορούμε το καλοκαίρι χωρίς αντηλιακό; Πώς είναι δυνατόν να μην αποφύγουμε μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη; Πώς είναι δυνατόν να κάνουμε βουτιά με το κεφάλι, χωρίς προηγουμένως να έχουμε ελέγξει αν ο βυθός έχει βράχια κτλ;
Δυστυχώς ή ευτυχώς Σπύρο μου όλοι μας κάνουμε λάθη..... για πράγματα για τα οποία υπάρχει άπειρη ενημέρωση και βομβαρδισμός προειδοποιήσεων από media κτλ και για τα οποία μπορεί να χτυπάμε το κεφάλι μας μετά. Και δυστυχώς κάποια από αυτά τα λάθη είναι μη αναστρέψιμα.
Κι άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι ξεκινούν να καπνίζουν σε εφηβική ή νεανική ηλικία... εκεί που γίνονται και οι περισσότερες τρέλες και παρατηρούνται οι περισσότερες αντιδραστικές συμπεριφορές. Δεν τους δικαιολογώ (δεν μας δικαιολογώ ας πω καλύτερα, για να μην βγάζω την ουρά μου απ'έξω) αλλά συμβαίνει ΚΑΙ αυτό στη ζωή όπως και πολλά άλλα άσχημα.
Κι απλά για την ιστορία, είμαι σχεδόν 2.5 μήνες χωρίς τσιγάρο, αισθάνομαι περίφημα, αισθάνομαι δυνατή, με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και ευχαριστημένη που δεν είχα ιδιαίτερες δυσκολίες έως τώρα. Ωστόσο δεν αισθάνομαι πιο έξυπνη τώρα κι ούτε πριν αισθανόμουν "απέραντα ηλίθια μάζα". Και τώρα βλέπω πόσο άσκοπο και επιβλαβές είναι το τσιγάρο και πριν το έβλεπα.
Εν κατακλείδι... δεν έχουν όλες οι ανθρώπινες συμπεριφορές λογικές εξηγήσεις και ο άνθρωπος γενικότερα δεν κατευθύνεται μόνο από τη λογική!

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Χμμμ... αργά κοιμάσαι εσύ ;)

Πάμε:

Quote
Πώς είναι δυνατόν κάποιος να οδηγεί με ταχύτητα άνω του ορίου στο Μαλιακό, στα Τέμπη και στους δρόμους γενικότερα, κυρίως τους επαρχιακούς;
Κάποιοι «φτιάχνονται» από την ταχύτητα. Πρεζάκια της αδρεναλίνης.

Quote
Πώς είναι δυνατόν να καταναλώνουμε τροφές στα fast-food?
Τουλάχιστον έχουν καλή γεύση ;)

Quote
Πώς είναι δυνατόν να κυκλοφορούμε το καλοκαίρι χωρίς αντηλιακό;
Μαυρίζουν και νομίζουν ότι έτσι είναι σέξυ...

Quote
Πώς είναι δυνατόν να μην αποφύγουμε μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη;
Δεν μπορείς να πεις... τουλάχιστον έχει σημαντική ηδονή, αντίθετα με τις πρώτες τζούρες του τσιγάρου, το οποίο γίνεται «ηδονικό» μόνο όταν έχεις εθιστεί.

Quote
Πώς είναι δυνατόν να κάνουμε βουτιά με το κεφάλι, χωρίς προηγουμένως να έχουμε ελέγξει αν ο βυθός έχει βράχια κτλ;
Δεν ανησυχώ γι' αυτό. Σίγουρα στην Ελλάδα πεθαίνουν πολλοί λιγότεροι από 20.000 το χρόνο ;)
« Last Edit: 11 Jan, 2010, 04:26:33 by spiros »

Offline freedom

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Female
  • Κάπνισμα: Το έχω κόψει
Συγνώμη, αλλά δεν βρίσκω πως οι απαντήσεις που δίνεις εξηγούν λογικά τις αντίστοιχες πράξεις. Μια αντίστοιχη απάντηση μπορεί να δοθεί και για τα πρώτα τσιγάρα: "Νομίζουν ότι είναι μάγκες, απελευθερωμένοι, σέξυ κτλ κτλ... "

Anyway, πιστεύω ακράδαντα ότι αν ρωτήσεις τους περισσότερους καπνιστές σήμερα αν μετανοιώνουν που ξεκίνησαν το κάπνισμα η απάντηση θα είναι ένα μεγαλοπρεπέστατο ΝΑΙ! Όταν όμως κάπνισαν τα πρώτα τσιγάρα δεν μπορούσαν να φανταστούν πόσο δέσμιοί τους θα ήταν στη συνέχεια και σίγουρα δεν τους πτόησαν τα νούμερα και οι στατιστικές.

Ωστόσο δεν νομίζω πως καταλήξαμε κάπου... ουφ ;D Εσύ συνεχίζεις να πιστεύεις ότι όλοι οι καπνιστές αποτελούν μια απέραντα ηλίθια μάζα κι εγώ πως όχι  ::)

Κι ένα τελευταίο: Και ο καπνιστής και ο πρώην καπνιστής χρειάζονται συμπόνια και σωστή καθοδήγηση ο πρώτος και επιβράβευση και υποστήριξη ο δεύτερος. Αυτό που σίγουρα δεν χρειάζεται είναι εμπάθεια και αδιαλλαξία.

Φιλικά,
Ελένη

Υ.Γ. Ως καπνίστρια δεν κάπνισα ποτέ χωρίς να ρωτήσω σε σπίτια μη καπνιστών, με ενοχλούσε πάρα πολύ η υπερβολική κάπνα στα περισσότερα μαγαζιά και θεωρώ πως σεβόμουν το δικαίωμα του άλλου να μην εισπνέει τον καπνό μου. Όταν βγήκε ο νέος νόμος (κάπνιζα κανονικά τότε) ήμουν από τους μεγαλύτερους υποστηρικτές του. Αυτό για να μην νομίζει κανείς ότι είμαι εμπαθής από την αντίθετη πλευρά  ;)

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Σωστά. Και ο μη καπνιστής χρειάζεται λιγότερη κάπνα (και πολύ περισσότερη ευγένεια) από τους καπνίζοντες που —στη ευγενή χώρα μας— θεωρούν δικαίωμα τους να καπνίζουν παντού — από παιδότοπους μέχρι εστιατόρια και νοσοκομεία ;)

Μόνο η ομάδα «ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 1η ΙΟΥΛΙΟΥ...!!!ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ...!!!» στο facebook έχει 72.849 ευγενή μέλη. Τώρα αυτά τα άτομα, με συγχωρείς δηλαδή, πώς να τα χαρακτηρίσουμε; Ευφυή; Άτομα με σεβασμό προς το συνάνθρωπο;

Βέβαια, η ευγένεια μάς μάρανε, ο καρκίνος που σκορπάνε οι καπνιστές δεξιόζερβα δεν έχει και καμία ιδιαίτερη σημασία ;)

Για να προσδοκά κανείς να του φέρονται με σεβασμό, θα πρέπει πρώτα ο ίδιος να φέρεται με σεβασμό στους άλλους. Λογικό δεν το βρίσκεις;
« Last Edit: 11 Jan, 2010, 15:44:19 by spiros »

Offline freedom

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Female
  • Κάπνισμα: Το έχω κόψει
Τελικά διαπιστώνω με λύπη ότι άτομα των άκρων υπάρχουν και στις δύο "παρατάξεις" και η έλλειψη ευφυίας τους χαρακτηρίζει αμφότερους. Εξίσου αγενή με την έλλειψη σεβασμού από τους καπνιστές θεωρώ και την ρατσιστική αντιμετώπιση και τους αφοριστικούς χαρακτηρισμούς των καπνιστών από τους μη καπνιστές, μόνο και μόνο επειδή ....καπνίζουν!
Όσον αφορά το facebook... έλεος! Δεν φαντάζομαι να θεωρείς σοβαρό χώρο διακίνησης ιδεών το facebook!!!  ;D
« Last Edit: 11 Jan, 2010, 18:22:41 by freedom »

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Τελικά διαπιστώνω με λύπη ότι άτομα των άκρων υπάρχουν και στις δύο "παρατάξεις" και η έλλειψη ευφυίας τους χαρακτηρίζει αμφότερους.
Έλλειψη ευφυΐας θα έλεγα χαρακτηρίζει τους προγραμματιζόμενους (όσους παίρνουν αποφάσεις ένεκα έξωθεν προγραμματισμού). Βέβαια δεν τελειώνει εκεί, διότι απαιτείται έλλειψη αυτοσεβασμού για να κάνεις κάτι το οποίο γνωρίζεις ότι σε βλάπτει σε μείζονα βαθμό, και, φυσικά, έλλειψη σεβασμού προς τους άλλους, για να το κάνεις με τρόπο ο οποίος έχει ως αποτέλεσμα να βλάπτονται και οι άλλοι, άνθρωποι, οι οποίοι μπορεί να διατείνεται κανείς ότι «αγαπάει» (βλέπε εγκυμονούσες που καπνίζουν ή γονείς που καπνίζουν στο σπίτι δίπλα από μικρά παιδιά).

Βλέπε επίσης λεπτό 10 και μετά  αυτού του ντοκιμαντέρ, σχετικά με την άρση του ταμπού για το κάπνισμα των γυναικών και στο ντοκιμαντέρ εδώ τη δήλωση του Edward Bernays (ανηψιού του Freud και στρατευμένου ψυχαναλυτή των ΗΠΑ για την πλύση εγκεφάλου των Αμερικανών, ο οποίος ανέπτυξε την περίφημη «μηχανική συναίνεσης» [engineering of consent]) στο 39.47 σχετικά με την ευφυΐα των μαζών οι οποίες δέχονται τον προγραμματισμό. Ίσως αν το υλικό είναι ενδιαφέρον μπορεί να ρίξει κανείς και μια ματιά στο λεπτό 24.40 αυτού του βίντεο σε κάτι που αναφέρει ο Τσόμσκι.

Όσον αφορά στην ευφυΐα των «παρατάξεων» μάλλον είναι πολύ αστείο, διότι η πρώτη «παράταξη» είναι θύματα και θύτες (συνήθως απαρνούμενοι αμφότερα), ενώ η δεύτερη είναι μόνο θύματα. Η πρώτη «παράταξη», στην Ελλάδα τουλάχιστον, επέβαλε και επιβάλλει με το έτσι θέλω το κάπνισμα σε όλους τους χώρους, και η δεύτερη, έπρεπε πάντα να το υπομένει στωικά (είναι αυτό που λέμε «ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα»). Το να είσαι θύμα και θύτης και αγενής με τις επιβλαβείς σου προς τους άλλους συνήθειες (δηλαδή να τους επιβάλλεις παθητικό κάπνισμα), μάλλον ξεπερνάει κάθε όριο ευφυΐας — και όχι μόνο.

Είναι πάντως ιδιαίτερα ενδιαφέρον από ψυχολογική άποψη να βλέπει κανείς πώς, ακόμη και άτομα που έχουν ξεφύγει από τη μέγγενη του εθισμού, ταυτίζονται τόσο πολύ με τις πρώην εθιστικές τους συνήθειες, νιώθωντας την ανάγκη να υπερασπιστούν την «ευφυΐα» τους όταν κανείς μιλά απλά για την ευφυΐα των μαζών.

Πάντως, για να είμαι ειλικρινής, ο δικός μου αφορισμός ήταν γενικός και αόριστος (κάτι σαν αγανάκτηση με τις συνθήκες που έχουν οδηγήσει την ανθρωπότητα σε αυτό το επίπεδο) και δεν στόχευε σε κανένα απολύτως συγκεκριμένο άτομο, και ως εκ τούτου, θεωρώ εντελώς άστοχο να το βλέπει κανείς προσωπικά. Και, φυσικά, η αναφορά στις μάζες ήταν «στις μάζες εν γένει» πριν κάποιος από τη μάζα προβεί σε κάποια ενέργεια σχετική με το κάπνισμα ή οτιδήποτε. Θεωρώ τις μάζες κατά μείζονα λόγο ελεγχόμενες και αποδίδω σε αυτούς που τις χειρίζονται προς ίδιον όφελος πολλά από τα κακά αυτού του πλανήτη.
« Last Edit: 14 Jan, 2010, 00:59:37 by spiros »

Offline freedom

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Female
  • Κάπνισμα: Το έχω κόψει
Ο αφορισμός σου ήταν πολύ συγκεκριμένος... όχι απέναντι σε κάποιο συγκεκριμένο άτομο αλλά απέναντι στους καπνιστές. Δεν ξέρω αν υπάγεται στην ψυχολογία το γεγονός ότι θέλησα να αντικρούσω τον παραπάνω γενικό κατά τ' άλλα αφορισμό... αν ναι, ενημέρωσέ με σε παρακαλώ αν βγει κάποιο πόρισμα  :D Είναι που δεν μου αρέσουν οι γενικεύσεις και οι αφορισμοί όμως....
Εγώ απλά σχολίασα ούτως ώστε να δείτε οι μη καπνιστές και μια άλλη σκοπιά. Θα σου πω ένα παράδειγμα... Επειδή ανήκω στον κλάδο της εκπαίδευσης, με μεγάλη μας λύπη παρατηρούμε ότι τα βιβλία και τα προγράμματα σπουδών τα φτιάχνουν άτομα που δεν έχουν εμπειρία από τάξη ή που είχαν μπει σε τάξη πριν από 25 χρόνια και τώρα είναι στα γραφεία και "το παίζουν" ιθύνοντες. Το αποτέλεσμα είναι οικτρό τις περισσότερες φορές. Αυτό μου θυμίζετε κι εσείς, οι μη καπνιστές... Σχολιάζετε και απορρίπτετε πράγματα ενώ δεν ξέρετε (και δεν μπορείτε να φανταστείτε) πώς είναι να είσαι μπλεγμένος στα δεσμά του τσιγάρου... Είναι ναρκωτικό, μεγάλο ναρκωτικό, κι αυτό δεν μπορεί να το αντικρούσει κανείς!
Ξαναλέω για μια ακόμη φορά (για να τελειώσει επιτέλους αυτό το θέμα, γιατί άκρη δεν πρόκειται να βγει)...
Δεν δικαιολογώ την έλλειψη σεβασμού από τους καπνιστές, η οποία δυστυχώς έχει λάβει τεράστια έκταση. Αλλά ο στόχος σας πρέπει να είναι το τσιγάρο, οι καπνοβιομηχανίες, οι κυβερνήσεις και οι ιθύνοντες περισσότερο... και πολύ λιγότερο οι καπνιστές.

Offline NoBorders

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Male
  • have gun,will travel!
  • Κάπνισμα: Καπνίζω και δεν θέλω να το κόψω
ποση ευφυια κρυβεται σε αυτη την προταση ? καθολου ! δν ειναι θεμα δεικτη ευφυιας το αν καπνιζεις η οχι .αν αντιμετωπιζεις τους ανθρωπους με τετοια κριτηρια,θα το ριξεις στο τσιγαρο στο τελος.σοβαρευτειτε λιγο! η απορια σου (πώς είναι δυνατόν ευφυείς άνθρωποι όχι μόνο να ξεκινούν το κάπνισμα, αλλά και να το συνεχίζουν για όλη τους τη ζωή;) ειναι οντως χαζη,οπως λες ο ιδιος.φιλικα,η οχι.
Nicotine patches are great.  Stick one over each eye and you can't find your cigarettes.

Offline Mastouritsas

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
  • Κάπνισμα: Καπνίζω και δεν θέλω να το κόψω
Σπυράκο με τον καλό λόγο στο στόμα είσαι πάντως... :)
Τσιγάρο + καφές + χαρτάκι και όλα τα άλλα μετά... :)

Offline Mastouritsas

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
  • Κάπνισμα: Καπνίζω και δεν θέλω να το κόψω
Προσπαθείς να κρυφτείς ανά τους καιρούς αλλά δε μπορείς πάντως!Έχω άδικο ή όχι που θεωρώ πως έχεις εμμονές με τους καπνιστές και όχι με το κάπνισμα?
Τσιγάρο + καφές + χαρτάκι και όλα τα άλλα μετά... :)

Offline Μάρκος Καπίρης

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Male
    • Καθε ένας με την τρέλα του
Χαίρετε άπαντες!
Επανήλθα για να διατυπώσω μια απορία μου:  Το κάπνισμα είναι "βλαβερή συνήθεια" ή  μήπως πρόκειται απλώς για  "συνηθισμένη βλάβη";