Author Topic: Καθαρός ορίζοντας... χωρίς καπνό!  (Read 14272 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

BlueHorizon

  • Guest
Γεια σας...
Γιώργος... αντικαπνιστής! (κάτι μας είπες τώρα...)
Έτσι πιστεύω τουλάχιστον...έχω τα...συμπτώματα:
- Απίστευτοι τσακωμοι στο γραφείο, αιτήματα προς τους ανωτέρους που από το ένα (αυτί) μπαίνουν από το άλλο βγαίνουν.... Επιχειρηματολογία του στυλ "Δεν είναι ΄ΔΙΚΑΙΩΜΑ σου να καπνίσεις... είναι ΑΝΑΓΚΗ και ΕΘΙΣΜΟΣ σου... Αντίθετα είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ μου να αναπνέω καθαρό αέρα"
- Αυστηρός περιορισμός των εξόδων κατά τους χειμερινούς μήνες λόγω της...κλεισούρας-ανυπόφορης κάπνας των χώρων διασκέδασης
- Απαγόρευση σε φίλους και γνωστούς καπνίσματος στο σπίτι (μου) με τον κίνδυνο να χαρακτηριστώ από γραφικός μέχρι...αγενές γαϊδούρι
- Ελπίδα σε κάθε νέο μέτρο που βγαίνει ότι τελικά θα.. εφαρμοστεί αλλά μπααααα....
- Προσμονή για κάθε ταξίδι στο εξωτερικό που το τσιγάρο πραγματικά είναι στο απόσπασμα...

κ.α κ.α. κ.α.

Τί λέτε;;; Μάλλον είμαι... ;D

Και να ρωτήσω αμέσως... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ *%&(&*$^#%(*&%@ ΧΩΡΑ ΕΝΑΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ, ΜΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ, ΕΝΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΝΑ ΚΑΤΙΤΙΣ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΕΣΕΙ ΓΙΑ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ (ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΟΥΣ;), ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ;;; ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΞ' ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΣΩΛΗΝΑ;;;;;
« Last Edit: 12 Feb, 2007, 15:41:03 by spiros »

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
Απ: Καθαρός ορίζοντας...χωρίς καπνό!
« Reply #1 on: 11 Feb, 2007, 01:00:17 »
 Δεν θα βρεις στην Ελλάδα κανέναν να σε υποστηρήξει, ούτε καν στο υπουργείο υγείας.
 Εγώ έφτασα (δεν θα σου πω πότε) εώς τον υφυπουργό-που έβγαλε τη νομοθεσία και ήταν υπεύθυνος και ούτε καν με άφησαν να τον δω, αλλά με διαβεβαίωσε η ιδιαιτέρα του ότι θα πράξει ανάλογα.
 Ξέρεις πιο ήταν το αποτέλεσμα; Μόνο που δεν βρήκαν τρόπο να με απολύσουν και μου κόλλησαν τον τίτλο τρελλή!
 Κοροιδεύουν όλοι οι υπεύθυνοι μέσα στο υπουργείο υγείας, γιατί απλά καπνίζουν και οι ίδιοι.
 Τι περιμένεις σ'αυτήν την κ@λοχώρα να βρεις το δίκιο σου;
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: Καθαρός ορίζοντας...χωρίς καπνό!
« Reply #2 on: 12 Feb, 2007, 13:48:58 »
Καλώς όρισες! Το δίκιο σου δύσκολα θα το βρεις μόνος σου. Γι' αυτό κοιτάμε εδώ να μαζευτούμε και να βοηθήσουμε. Η ισχύς είναι εν τη ενώσει!

Άκης

  • Guest
Απ: Καθαρός ορίζοντας... χωρίς καπνό!
« Reply #3 on: 13 Feb, 2007, 10:42:04 »
Η αισιόδοξη πλευρά του εαυτού μου θέλει να πιστεύει ότι είμαστε τόσο κ@λ@χώρα, απλά δεν ιεραρχήσαμε σωστά τα πράγματα.
Μην ξεχνάτε ότι ο καπνιστής ΔΕΝ έχει την αίσθηση ότι σε βλάπτει. (Το ξέρω πολύ καλά 13 χρόνια κάπνιζα :'( )
Τώρα κάνω μερικές φορές το λάθος να υποστηρίξω με πάθος το δίκιο μου αλλά αυτό φέρνει τις περισσότερες φορές αντίθετα αποτελέσματα.
Το κάπνισμα είναι ναρκωτικό και όπως δεν φαντάζομαι να κατσαδιάζαμε κανένα ηρωινομανή έτσι πρέπει με υπομονή να φερθούμε και στους άλλους.
Το τέλειο είναι μέσα από το χιούμορ και χωρίς να φανούμε εκνευριστικοί να κερδίζουμε βήμα βήμα τα δικαιώματα μας και ίσως με τον καιρό να πείσουμε και κανένα να σταματήσει το κάπνισμα. Εγώ πάντως δεν το έκοψα γιατί με γκρίνιαζε κανείς (τους αγνοούσα). Ήταν μια καθαρά προσωπική επιλογή και το είδα σαν μαι εσωτερική επανάσταση. Φυσικά τα λέω για να τα ακούει και ο εαυτός μου, δεν είναι λίγες οι φορές που τσακώθηκα για το τσιγάρο, αλλά όπως όλα τα δύσκολα πράγματα στη ζωή, έτσι και αυτό θέλει χρόνο και υπομονή.

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Απ: Καθαρός ορίζοντας... χωρίς καπνό!
« Reply #4 on: 18 Feb, 2007, 12:27:57 »
Άκη, το γεγονός ότι «ο καπνιστής ΔΕΝ έχει την αίσθηση ότι σε βλάπτει» είναι καθαρά πολιτισμικής αιτιολογίας, δηλαδή από τη στιγμή που δεν υπάρχει παιδεία, που βλέπει κανείς ακόμη και στη Βουλή να καπνίζουν (μόλις πρόσφατα το απαγόρευσαν), τι να κάνουν οι υπόλοιποι;

Άκης

  • Guest
Απ: Καθαρός ορίζοντας... χωρίς καπνό!
« Reply #5 on: 03 Mar, 2007, 19:32:51 »
Σπύρο συμφωνούμε ότι είναι έλλειψη παιδείας. Αλλά συνεχώς προσπαθώ να έχω στην άκρη του μυαλού μου ότι δεν έχουν αίσθηση της πραγματικότητας. Για αυτό το λόγο, όπως έγραψα σε προηγούμενο post, θα πρέπει να αντιδρούμε συνεχώς και πάντα, αλλά όσο γίνεται μέσα από χιούμορ ώστε να έχουμε κάποια πιθανότητα να πετύχουμε τον σκοπό μας (μικρή βέβαια) αλλά και για να μην δημιουργήσουμε πολλούς εχθρούς (μα πάρα πολλούς) (μετά θα πρέπει να βγαίνουμε μεταξύ μας μόνο, μια και δεν θα μας μιλάει κανείς άλλος)