Author Topic: Χρειάζομαι βοήθεια για να κόψω το κάπνισμα  (Read 9892 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alexpurple

  • Guest
Έψαχνα σαν τρελή να βρω ένα site ελληνικό να μιλήσω με κόσμο όσον αφορά το θέμα του "καπνίσματος".... Ξέρω οτί απασχολεί πολύ κόσμο η διακοπή του καπνίσματος....
Κι εμένα με προβληματίζει που δεν μπορώ να το κόψω, θέλω άλλα όπως φαίνεται η συνήθειά μου είναι μεγαλύτερη από τη θέλησή μου :-[
Έχω προσπαθήσει και στο παρελθόν για μεγάλο ή μικρό διάστημα... κι αφού καπνίζω σήμερα σημαίνει ότι ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!!! >:( :'(
Πιστεύω ότι μιλώντας με κόσμο που αντιμετωπίζει την ίδια κατάσταση, να με βοηθήσει ν'απεξαρτηθώ!!
Παλιότερα έμπαινα στο american Lung association site κι ήμουν σε πολύ καλό δρόμο με όλους τους αμερικάνους αντικαπνιστές πλέον.... Αλλά ή ελλαδίτσα δυστυχώς δεν μας διευκολύνει....
Κι αυτό το τονίζω διότι όπου και να πας χειμωνιάτικα γίνεται τεκές!!! μπαράκια καφέ πάρτι και γενικότερα εκδηλώσεις σε κλειστούς χώρους..... Δεν υπάρχει σεβασμός στους μη καπνιστές κι αυτό το αναγνωρίζω.... Όχι απαραίτητα ότι θα κατάφερνα να το κόψω πιο εύκολα αν υπήρχαν περιορισμοί και εμπόδια, θα βρισκα τρόπο δηλαδή!!! Το παραδέχομαι είμαι αντιδραστικό στοιχείο χμφ!
Έχω φτάσει στο σημείο να κοιμάμαι το βράδυ αφού έχω καπνίσει ένα πακέτο όλη μέρα και να ονειρεύομαι ότι από αύριο θα έχω κόψει το κάπνισμα......θαθαθαθαθαθαθα εγώ κι οι πολιτικοί!!!

Τι να κάνω>? Πείτε μου.... βαρέθηκα να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια καθώς σερφάρω στο διαδίκτυο... λες κι είναι όλα κοπι πέιστ χμφ >:(Μου τη δίνει!) Βέβαια σκέφτομαι ότι τώρα πια υπάρχουν περισσότερες ελληνικές πηγές απ'ότι παλιότερα κι αυτό με ευχαριστεί!!

Η ηλικία μου είναι 27 (τα κλείνω το Μάρτιο) και καπνίζω για 8 χρόνια (με πολλά διαλείμματα αποτυχημένων προσπαθειών για να κόψω το κάπνισμα).....
Αυτά εν ολίγοις ελπίζω να σας διαφώτισα για μένα!!!
« Last Edit: 17 Mar, 2007, 13:19:20 by spiros »

Άκης

  • Guest
Γεια σου. Θα σου πω τη δικιά μου εμπειρία σαν πρώην χρήστης. Κάπνιζα από τα 17 ως τα 30 και το έκοψα εδώ και 7 χρόνια. Βλέποντας και άλλους ανθρώπους γύρω μου, έχω να σου πω το εξής. Αν είναι να αναπολείς την απόλαυση κάθε μέρα, τότε δεν αξίζει το κόπο. Θα υποφέρεις συνεχώς και αργά η γρήγορα θα ξανακαπνίσεις. Αν δεχτώ ότι όλοι οι άνθρωποι έχουμε την ίδια βιοχημεία τότε συμπερασματικά καταλήγω ότι η διακοπή του καπνίσματος είναι κυρίως ψυχολογική διαδικασία. Αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω πως κάποιοι άνθρωποι που το έκοψαν το ξεκίνησαν ξανά μετά από αρκετό καιρό αποχής. Εγώ δεν πιστεύω για τον εαυτό μου ότι καμία δύναμη στον κόσμο θα με κάνει να ξανακαπνίσω. Πρώτα από όλα το έκοψα σαν μία επανάσταση ενάντια στην στέρηση της ελευθερίας μου. Έπαψα να αποδέχομαι σαν φυσιολογική ανάγκη το "χαρμάνιασμα". Δεν είναι το ίδιο με την πείνα, την σεξουαλική και άλλες επιθυμίες. Συνειδητοποίησα αργότερα ότι η απόλαυση που νόμιζα ότι μου έδινε το τσιγάρο δεν ήταν τίποτα άλλο παρά ένα τμήμα ενός φαύλου κύκλου. Επαναστάτησα εναντίων αυτών που εκμεταλεύονται αυτόν το υπέρτατο εθισμό για να πλουτήσουν (ποιοι βρες το μόνη σου). Παράλληλα με την διακοπή ξεκίνησα γυμναστική και άλλες αθλητικές δραστηριότητες και σίγουρα αυτό με βοήθησε πολύ τότε (και τώρα...). Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι αν αφήσεις να σε οδηγήσει η λογική και όχι να κοροϊδευεις τον εαυτό σου, θα απελευθερωθείς σύντομα και κυρίως ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ! Καλή επιτυχία.

Υ.Γ. Απόφυγε όσο μπορείς χώρους "τεκέδες". Άρχισε να κάθεσε, σε όποια μαγαζιά υπάρχουν, στις θέσεις ΜΗ καπνιζοντων. Και μην ξεχνάς το βασικότερο: το κάπνισμα το ξαναρχίζουν οι περισσότεροι μετά από την προτροπή κάποιου φίλου σε ένα κερασμένο τσιγάρο. Είναι η ζήλεια (όχι συνειδητή) και η ανασφάλεια που θα οδηγεί τους φίλους σου να σε σπρώξουν να αρχίσεις το κάπνισμα ξανά .