Author Topic: Σεβασμός των καπνιστών ;;; χα, χα, χα....!  (Read 12839 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline antismoke

  • Δόκιμο μέλος
  • **
  • Posts: 99
  • Gender: Female
  • Φανατική Αντικαπνίστρια
 Διαβάστε τι θράσος έχουν οι καπνιστές!
Διαστρευλώνουν τα ισχύοντα στην Ελλάδα με τον πιο συχαμερό, ψευδή και θρασύτατο τρόπο!
 Ζητάνε χώρο για καπνιστές  ??? την ώρα που δεν υπάρχει γωνιά που να μην έχουν αφήσει χωρίς κάπνισμα!

ΑΙΣΧΟΣ

(Το κείμενο το βρήκα στο ίντερνετ, γραμμένο από καπνιστή).




Κάπνισμα και σεβασμός


Σήμερα είναι η παγκόσμια μέρα κατά του καπνίσματος. θα μιλήσω λοιπόν για το φασισμό και τον κοινωνικό αποκλεισμό έναντι των καπνιστών.

Πριν μερικά χρόνια άρχισα το κάπνισμα. Μπορούσα να καπνίσω παντού και πάντα. Τώρα πρέπει να βγαίνω έξω, πρέπει να βρέχει και εγώ να κάθομαι έξω από την καφετέρια. Γιατί κύριοι δεν αποδέχεστε την ιδιαιτερότητα μου; Αντιλαμβάνομαι τι εστεί σεβασμός και ανθρώπινα δικαιώματα του μη καπνιστή. Κάντε μου κύριοι χώρο για καπνιστές και εγώ δεν πρόκειται να ενοχλήσω ποτέ και κανένα με τον καπνό και τη μπόχα μου. Αλλά το να με αποκλείεται από διάφορους χώρους επειδή καπνίζω είναι φασισμός. Βλέπω γουστάρετε να εξευρωπαΐζεστε αλλά δεν σαν ενδιαφέρει να σεβαστείτε τις μειονότητες (που στην τελική δεν ήμαστε καν μειονότητα)

Και μη μου πείτε μαλακίες τύπου «μπορείς να πας για καφέ και να μην καπνίσεις». Η ζωή είναι θέμα απολαύσεων, δεν μπορώ να απολαύσω καφέ χωρίς να καπνίσω.
« Last Edit: 05 Oct, 2006, 22:49:36 by kaeir »
Παρακαλώ μή καπνίζετε...κόψτε το για να μη σας κόψει... η θα σας κόψω εγώ...

Offline yasmin1gr

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Female
  • Ακόμη και τα ζώα υποφέρουν απο το κάπνισμα
Τοτε καλυτερα να κοψουν και τον καφε αλλη εξαρτηση απο κει...!!
Ζωοφιλικό Σωματειο Αργος- Ομάδα Ψυχολόγων Υπερ των Ζώων

Offline psyhunterson

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 31
  • Gender: Male
  • Human mind is a parachute. It works when it's open
έτσι είναι Γιασμίν, συμφωνώ. Εγώ για να το κόψω, έπρεπε να κόψω καφέ και αλκοόλ μαζί...  Δεν ξέρω αλλά όλα κάπως συνδέονται στον εγκέφαλο...
Η πραγματικότητα είναι η πιο επίμονη ψευδαίσθηση...  Άλμπερτ Άϊνσταϊν.

Offline yasmin1gr

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Female
  • Ακόμη και τα ζώα υποφέρουν απο το κάπνισμα
Α γεια σου ψυχ ... πολυ χαιρομαι να σε βλεπω κι εδω (νατοι κα οι χορτοφαγοι που ανταποκριθηκαν στο καλεσμα μου Σπυρο)
Ζωοφιλικό Σωματειο Αργος- Ομάδα Ψυχολόγων Υπερ των Ζώων

Offline kl3lia

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 4
Θα συμφωνήσω. Ήμουν καπνίστρια. Πριν 6 μήνες έκανα μια σοβαρή προσπάθεια να το κόψω. Δυστυχώς δεν υπήρχε μαγαζί , μπάρ, καφέ που να μην υπάρχει η γνωστή "τσιγαρίλα". Πραγματικά είναι τραγική η κατάσταση γιατί η συνολική συμπεριφορά "καπνίζω όπου βρω" δείχνει και την αδιαφορία του Έλληνα για τον συνάνθρωπο.  Είναι πάρα πολύ άσχημο (έως βασανιστικό) για κάποιον που διακόπτει το τσιγάρο , να μην μπορεί να βρει ένα μέρος άκαπνο! Αλλά το χειρότερο είναι το πρότυπο που δίνεται σε έναν έφηβο για παράδειγμα. Όπου και να βγει, πάνω από το 50% των πελατών θα καπνίζουν. Πολύ εύκολο λοιπόν να δοκιμάσει το πρώτο του τσιγάρο χωρίς ενοχές και δεύτερες σκέψεις. . . :-\

Offline kl3lia

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 4
Και το πιο απαράδεκτο από όλα, είναι η ατάκα των καπνιστών : "εγώ θα καπνίζω παντού και πάντα!" που δηλώνουν με περισσό καμάρι (ειδικά σε κάτι groups στο fb) . Αυτή η φράση κατά τη γνώμη μου κρύβει όλη τη στενομυαλιά ενός καπνιστή που αρνείτει να παραδεχτεί την εξαρτησή του...

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ
Δεν είναι απλώς στενομυαλιά, είναι εγκληματική πράξη και θα έπρεπε να τους πηγαίνουν αυτόφωρο.

Offline Mastouritsas

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
  • Κάπνισμα: Καπνίζω και δεν θέλω να το κόψω
Και μετά στο ικρίωμα...
Τσιγάρο + καφές + χαρτάκι και όλα τα άλλα μετά... :)

Offline spiros

  • Administrator
  • Παλαιό μέλος
  • *****
  • Posts: 476
  • Gender: Male
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • Μεταφράσεις Αγγλικά-Ελληνικά
  • Κάπνισμα: Δεν κάπνισα ποτέ

Offline annagreece

  • Πρωτάρης
  • *
  • Posts: 2
και ποιος δίνει σημασία στα τζάνκια...